• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Perserverance ile Mars'a Gönderdiği "Ağacı": MOXIE

NASA'nın Perserverance ile Mars'a Gönderdiği "Ağacı": MOXIE

37
4
3
1
0
NASA’nın yeni Mars aracı olan Perseverance, yanında oldukça dikkat çekici bir cihazı da kızıl gezegene götürüyor. Bu araç bitkiler gibi karbondioksit alıp oksijen verecek.

30 Temmuz’da Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılan Mars aracı Perseverance, oldukça dikkat çekici ekipmanları da beraberinde götürüyor. Bu ekipmanların en bilinenleri ise yüksek kalite görüntü elde etmeyi sağlayacak cihazlar ve ilk gezegenler arası kullanıma alınacak helikopter oldu.

Öte yandan bu cihazların hiçbiri yüzey aracının taşıdığı en ilginç ekipman değil. Bu unvanın en büyük adayı MOXIE adlı ekipman. Teknik olarak bu cihaz bir ağacın atmosfer dengesindeki işlevini Mars’ta gerçekleştirecek.

Mars’ta mekanik bir ağaç

perserverance

NASA’nın Perseverance ile Mars’a gönderdiği MOXIE ( Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) adlı aracı, gezegenin atmosferinde yalnızca %0,2 oranında bulunan oksijeni arttırmak için karbondioksit alıp oksijen verecek. 

Oksijen uzay keşifleri için oldukça kritik roldeki bir element olarak göze çarpıyor. İnsanların Mars’ta yaşayabilmeleri için oldukça çok miktarda oksijene ihtiyaç duyuluyor ancak bu elementin tek kullanım alanı bu değil.

Oksijen aynı zamanda uzay çalışmalarında yakıt olarak da kullanılıyor. Mekiklerdeki yükün büyük kısmını depolanmış oksijen oluşturuyor. Astronotların yanlarında Mars’ta kalacak kadar oksijen getirmesi bile pek mümkün gözükmüyor

Mars’a özel tasarım

moxie

MOXIE, tip olarak bir ağacı andırmasa da tıpkı bir ağaç gibi atmosferden karbondioksiti alıyor ve onu karbonmonoksit ile oksijen olarak ayırıyor. Daha sonra da bağımsız oksijen atomlarının ikili olarak bağlanmasını sağlıyor ve tekrar atmosfere salıyor.

Bir konsept tasarım olan MOXIE, Mars atmosferinde çok çok önemsiz bir etkiye sahip olacak. Daha ziyade aracın amacı gelecekteki çalışmalara önderlik etmek ve astronotlar ve araçlar için oksijen biriktirecek versiyonların önünü açmak. MOXIE şu anda saatte 10 gram kadar oksijen üretebiliyor. Bu da 24 saat boyunca çalıştığında bir insana 1,5 gün yetecek kadar oksijen üretebildiği anlamına geliyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/nasa-s-mars-rover-is-carrying-a-device-that-turns-co2-into-oxygen
37
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
37
4
3
1
0