• Anasayfa
  • Uzay
  • Mars 2020: Türkiye’den 2,5 Milyon Kişinin Adı Mars’a Gitti

Türkiye’den 2,5 Milyon Kişinin Adını Mars’a Götürecek 'Perseverance' Aracı Başarıyla Fırlatıldı

108
15
6
4
4
Türkiye’den 2,5 Milyon Kişinin Adını Mars’a Götürecek 'Perseverance' Aracı Başarıyla Fırlatıldı
Son yılların en heyecan verici uzay projelerinden Mars 2020 için tarihi an geldi çattı. Türkiye’den 2,5 milyon kişinin ismini yazdırdığı Mars 2020 aracı Perseverance, keşif helikopteri ile birlikte Mars yolculuğuna başladı.

Güneş Sistemi’nde Dünya’ya en yakın ve en çok benzeyen Kızıl Gezegen Mars’ı keşfetmek için yeni bir adım daha atılıyor. Yine bu ay 20 Temmuz’da Birleşik Arap Emirlikleri tarafından gönderilen Emel isimli aracın ardından şimdi sıra NASA’da. Uzay ajansı, geçtiğimiz yıl dünya çapında bir kampanya başlatıp herkesin Mars’a ismini gönderme fırsatı tanımıştı.

Türkiye’nin 2,5 milyon isim yazdırarak tüm ülkeleri geride bıraktığı “Mars’a Adını Gönder” kampanyası ile toplamda 11 milyon kişinin adı Kızıl Gezegen’e gönderilecek. “Perseverance” yani “Azim” adı verilen aracın tek amacı Mars’a isimler taşımak değil. En son 2012’de Mars’a gönderilen gezici uzay aracı Curiosity’nin ardından yıllar sonra ilk kez hareketli bir yüzey keşif aracı Mars’a gönderildi

Mars 2020: Perseverance aracı başarıyla fırlatıldı:

NASA'nın Florida'daki Cape Canaveral tesislerinden yapılan fırlatma başarıyla gerçekleşti. Perseverance aracını taşıyan Atlzas roketi, Dünya atmosferinden çıkış yaptı ve ana taşıyıcı gövdeden ayrıldı. Perseverance, Mars'a doğru devam edeceği 7 aylık yolculuğuna başladı.

İnsanlık tarihinde ilk kez Mars’a helikopter gönderildi:

18 Şubat 2021'de Mars yüzeyine ulaşması beklenen Perseverance aracının üzerinde, yüksek çözünürlüklü görüntü alabilecek teknolojilere sahip bir helikopter bulunuyor. Ingenuity adı verilen söz konusu helikopter, gerektiği zaman araçtan ayrılabilecek ve aracın yakın çevresinde uçarak havadan görüntüler yakalayabilecek. 

Perseverence, Mars’taki potansiyel yaşamın izlerini arayacak:

NASA’nın Mars Keşif Programı kapsamında geliştirilen gezgin araç, daha önce Kızıl Gezegen’in potansiyel yaşam izleri taşıdığı düşünülen bölgelerini araştıracak. Milyonlarca yıl önce tıpkı Dünya gibi yüzeyinde yaşam bulunduğu düşünülen Mars’ta, belki de bu yaşamın kalıntıları bulunabilir. Elbette bu kalıntıların mikrobiyal düzeyde olduğu düşünülüyor. 

Mars yüzeyinden kum ve taşları eleyerek örnekler alacak Perseverance, bu örnekleri saklayacak. İlerleyen yıllarda Mars’a gönderilmesi planlanan diğer araçlar, aracın sakladığı örnekleri alarak Dünya’ya geri getirecek. Bu örnekler yeryüzünde daha detaylı incelenecek ve belki de hedeflenen mikrobiyal yaşamın izlerine ulaşılacak.

108
15
6
4
4
Emoji İle Tepki Ver
108
15
6
4
4