• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Venüs'te Kullanılacak Araç İçin Yarışma Başlattı

NASA, Venüs Görevinde Kullanılacak Aracın Tasarımı İçin Yarışma Başlattı

5
3
2
0
0
NASA, önümüzdeki yıllarda Venüs’ün incelenmesi için bir görev planlıyor. Venüs görevinde, gezegenin yüzeyinin araştırılmasında kullanılacak araç için NASA, bir tasarım yarışması başlattı.

Venüs, Güneş Sistemi’nde Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olarak görülüyor. Ancak Venüs şu anda, üzerindeki volkanik faaliyetler ve sera etkisi nedeniyle bir cehennem gibi görünüyor. Venüs’ün bu zorlu koşulları gezegende yapılacak çalışmanın da zorlu olmasına neden oluyor. 

NASA, cehennem koşulları sunan Venüs’te önümüzdeki yıllarda bir araştırma yapmayı planlıyor. Ancak yapılacak yüzey araştırmaları için özel bir aracın geliştirilmesi gerekiyor. Venüs’ün olağanüstü zor yüzey koşullarına dayanabilecek bir yüzey gezgini için NASA, şimdi bir yarışma başlattı. 

NASA, yarışmaya katılan projelerin Venüs koşullarına dayanacak şekilde tasarlanması konusunda uyarıda bulunuyor. NASA’nın araçla ilgili öncelikli uyarısı sensörlerinin elektronik olmaması. Venüs’ün şu andaki ortalama sıcaklığı 450°C’. Çoğu elektronik devre ise 120°C’de kullanılmaz hale geliyor. Bu nedenle aşılması gereken ilk sorun bu sıcaklıklara dayanacak sensörlerin geliştirilmesidir. 

NASA AREE

Aracın sensörler olmadan geliştirilmesi ise neredeyse düşünülemeyecek düzeyde. Araç, Venüs’ün yüzeyinde yer alan kayalık araziler ve dik yamaçların yanında diğer tehlikelere karşı gelebilecek şekilde tasarlanmalıdır. Aracın rüzgarla çalışan bir model olması planlanıyor. 

Venüs her zaman Güneş Sistemi’ndeki en zorlu gezegenlerden biri olmadı. Bilim insanları, Venüs’ün daha önce Dünya’ya benzediğini düşünüyorlar. Bu nedenle Venüs’e yapılacak çalışmada Venüs’ün hangi koşullarda şimdiki halini aldığı araştırılacak. 

NASA AREE

NASA’nın AREE aracı için başlattığı tasarım yarışmasının ödülleri de belli oldu. Yapılan yarışmada birinci seçilen tasarıma 15.000 dolar, ikinciye 10.000 dolar ve üçüncüye 5.000 dolar ödül verilecek. 

Kaynak : https://www.syfy.com/syfywire/nasa-wants-you-to-design-a-venus-rover#main-content
5
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
2
0
0