New York Times, Depremde Çok Sayıda Can Kaybına Yol Açan Rönesans Rezidans'ı Mercek Altına Aldı

24
5
1
0
0
Türkiye'nin güneydoğusunda 7.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Kahramanmaraş'ta birçok apartman yıkıldı. Ancak bir tanesi diğerlerinden daha çok gündem oldu: Rönesans Rezidans. New York Times da bu binayı özel olarak haber yaptı.

Ülkemizin güneydoğusunda 7.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem, ülkemizin en güçlü sarsıntılarından biri oldu. Deprem, özellikle Kahramanmaraş’ta büyük yıkıma yol açtı. Şehrin merkezindeki çok katlı binaların çoğu çökerken, sokaklar moloz yığınına döndü. Depremden sonra saatlerce süren artçı sarsıntılar da hasarı arttırdı.

New York Times'ın uydu görüntülerine dayanan analizine göre, Kahramanmaraş'ın merkezindeki yaklaşık 200 bina hasar gördü ya da tamamen çöktü. Şehrin modern merkezi, oteller, restoranlar ve tarihi dondurma dükkanlarının bulunduğu bölge, en çok zarar gören yerlerden biri oldu. Buradaki binalardan biri de Rönesans Rezidans idi.

İnşaat kalitesi sorunu

Depremde yıkılan bazı binaların yeni ve modern olduğu, depreme dayanıklılık sertifikalarına sahip olduğu ortaya çıktı. Bu durum, ülkedeki inşaat standartları ve denetimleri konusunda soru işaretlerine neden oldu. Rönesans Rezidans da bu tartışmaların merkezinde yer aldı. New York Times, Rönesans Rezidans'ının depreme dayanıklılığı ve inşaat kalitesi hakkında bir analiz yayınladı.

Rönesans Rezidans

  • "Duvarlar, sütünlar ve diğer yapısal elementler, binanın farklı yerlerine farklı şekillerde tasarlanmıştı."

Rönesans Rezidans

  • "Ayrıca binaların güney yönüne doğru düşmesinin sebebi de bağlantıların ve sütunların hatalı yerleşiminden kaynaklıydı."

Rönesans Rezidans

Gazetenin analizine göre, Rönesans Rezidans'ı inşa eden şirketin daha önce de benzer sorunlarla karşılaştığı ortaya çıktı. Şirket, daha önce deprem riski taşıyan bölgelerdeki projelerinde inşaat kalitesi sorunlarıyla mücadele etmişti. Ayrıca, Rönesans Rezidans'ının inşaatında kullanılan malzemelerin ve tekniklerin de standartlara uygun olup olmadığı da sorgulandı.

Depremde yıkılan diğer binalarla karşılaştırıldığında, Rönesans Rezidans'ın daha fazla hasar gördüğü ve çöktüğü görüldü. Bu durum, binanın inşaat kalitesi ve dayanıklılığı konusunda ciddi endişeleri beraberinde getirdi. Gazetenin analizine göre, bina üzerinde yapılan incelemelerde, yapısal eksikliklerin ve hatalı inşaat uygulamalarının olduğu tespit edildi.

Emin Ozmen

Özellikle Rönesans Rezidans, depremde birçok vatandaşımızın mahsur kaldığı ve kurtarılamadığı bir konum oldu. Zira üç bina yan yana dizilmiş ve bir kâğıt gibi üst üste çökmüşlerdi. Dolayısıyla insanlar kurtarılabilecek olsalardı bile bu sebeple kurtarılamadılar. Bunları daha detaylı bir şekilde anlatan New York Times’ın makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.nytimes.com/interactive/2023/05/11/world/europe/turkey-earthquake-apartment-building-collapse.html?smid=tw-nytimes&smtyp=cur
24
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
24
5
1
0
0