Tüyler Ürperten Yapay Zeka: Ölen Kadın, Kendi Cenazesinde Sevenlerinin Sorularını Cevapladı [Video]

33
7
5
3
2
87 yaşında hayatını kaybeden Marina Smith MBE, kendi cenazesinde yapay zeka sayesinde sevenlerinin karşısına çıktı. Marina'nın önceden verdiği bilgilerle eğitilen yapay zekâ, sevenlerinin sorularını cevapladı.

Günümüzde var olmayan insanları en gerçekçi düzeyde oluşturmayı başaran yapay zekâ, geçtiğimiz günlerde tüyler ürperten görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı. Haziran ayında hayatını kaybeden Marina Smith MBE isimli bir kadın, kendi cenazesinde yapay zeka aracılığıyla sevenleriyle yeniden bir araya geldi. Tabii ki de bu kişi kendisi değildi. Ancak yapay zekâ, Marina’ya düşünce olarak fazlasıyla benzetilmişti.

Birleşik Krallık’ta henüz bu hafta başlatılan yeni hizmetin ilk kullanıcılarından birisi olan Marina, StoryFile isimli yapay zekâ destekli video platformunun ‘holografik konuşma video deneyimi’ ile cenazesinde ekranlara geldi. Marina, cenaze sırasında katılımcıların sorularını cevapladı ve hayatını özet olarak anlattı.

Cenazedeki o anlar:

Peki bu nasıl mümkün oluyor?

cenazesinde konuşan yapay zeka

Yapay zekânın geliştirilmesinde doğrudan Marina’nın kendisi de rol oynadı. Teknoloji henüz geliştirilme aşamasındayken Marina, bu yılın başında iki ay boyunca birkaç saatini bilgisayar karşısında hayatını anlatmakla geçirdi. Marina’nın anlattığı ve önceden belirlenen sorulara verdiği cevaplar, yapay zekânın eğitilmesinde kullanıldı.

marina

Marina, bu cevapları verirken 20 farklı kamera ile kayıt altına alınıyordu. Ardından uzmanlar, videoyu işliyor, etiketliyor ve yapay zekânın eğitimine aktarıyordu. Yapay zekâ, bu cevaplarla doğal bir dille cevap oluşturmayı ve bunu görüntü olarak da yansıtmayı öğreniyordu. Ortaya çıkan ürün en sonunda StoryFile platformuna yükleniyor ve kişi hayatını kaybettikten sonra yakınları tarafından kullanılabiliyor. Sorulan soruya verilebilecek bir cevap bulamadığı takdirdeyse farklı bir soru sorulmasını istiyor.

storyfile

  • Star Trek'ten William Shatner da StoryFile'dan yararlandı.

Teknolojiyi geliştiren StoryFile’ın kurucusu ve aynı zamanda Marina’nın öz oğlu olan Dr. Stephen Smith, cenaze sırasında teknolojinin herkesi şaşırttığını belirtti. Öyle ki Smith bile annesinin Hindistan’daki çocukluğu hakkında daha önce bilmediği detayları öğrendiğini belirtti.

StoryFile tarafından sunulan hizmette kullanıcılar, 250 bin ‘potansiyel soru’ kitaplığındaki 75 soruyu iki dakikalık videolu cevaplar halinde cevaplıyor. Hizmet, isteyenler için ulaşılması zor bir noktada da değil. Zira hizmetten faydalanmak için sadece 40 İngiliz Sterlini (yaklaşık 860 TL) ücret isteniyor. 

Kaynak : https://www.telegraph.co.uk/news/2022/08/14/grandmother-talks-mourners-funeral/
33
7
5
3
2
Emoji İle Tepki Ver
33
7
5
3
2