OpenAI CEO'su, GPT-5 Hakkındaki İddialara Noktayı Koydu: "Şu Anda Geliştirmiyoruz"

10
5
4
1
0
OpenAI CEO'su Sam Altman, şirketin GPT-4'ten sonra gelecek GPT-5 dil modeliyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Altman, son zamanlarda çıkan söylentilerin aksine şu anda GPT-5'i geliştirmediklerini, bir süre de geliştirmeyeceklerini söyledi.

Yapay zekâ araçlarıyla son aylarda herkesin diline dolanan OpenAI, yakın zamanda en gelişmiş dil modeli GPT-4’ü tanıtmıştı. Yeni model, birçok etkileyici özellikle gelmişti. Bunun ardından ise şirketin bir sonraki dil modeli olması beklenen GPT-5’i ne zaman çıkaracağı konuşulmaya başlamıştı.

Şimdi ise bu konuda direkt olarak OpenAI’ın CEO’su ve kurucusu Sam Altman’dan bir açıklama geldi. Altman, dolaşan söylentilerin aksine şirketin şu anda GPT-5’i geliştirmediğini duyurdu.

OpenAI, GPT-5'İ bir süre geliştirmeyecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) düzenlenen bir etkinlikte konuşan Altman, OpenAI’ın şu an GPT-5’i eğitmediğini ifade etti. Altman, açıklamasının devamında ise bir süre bu modelin geliştirmeyeceğini vurguladı. CEO’nun MIT’deki açıklaması, yapay zekânın barındırdığı tehditlerle ilgili bir konuşma sırasında geldi.

Altman’a, geçtiğimiz günlerde Elon Musk da dahil teknoloji sektöründen birçok önde gelen isim tarafından imzalanan bir açık mektup soruldu. Bu mektup, gelecekteki sistemlerin güvenliği ile ilgili endişeleri vurgulamış, bu yüzden yapay zekâ araçlarının geliştirilmesinin durdurulmasını talep etmişti. Ancak birçok uzman mektubu eleştirerek böyle bir şeye gerek olmadığını söylemişti.

CEO, mektubun nerede duraklayacakları ile ilgili birçok teknik ayrıntıyı içermediğini vurgularken, mektubun önceki bir versiyonunun OpenAI’ın GPT-5’i geliştirdiğini iddia ettiğini de ekledi. Bu noktada da yeni dil modelin şu an geliştirilmediği haberini paylaştı ve söylentileri yalanlamış oldu. Ayrıca, bu yüzden mektubu biraz “aptalca” bulduğunu da ekledi.

Tabii ki OpenAI’ın şu anda GPT-5’i geliştirmemesi, GPT-4’ün yeteneklerini genişletmeyeceği anlamına gelmiyor. Altman, özellikle güvenlik konusu başta olmak üzere birçok çalışma gerçekleştirdiklerini söylüyor.

GPT-5’yi görmek için hâlen çok zaman olduğunu gösteren bu haber, model hakkında çıkan birçok söylentinin ardından geldi. Geçtiğimiz haftalarda, OpenAI’ın çalışmalara başladığı öne sürülmüş, modelin aralık ayında tanıtılacağı ve insandan ayırt edilemez seviyelere ulaşabileceği iddia edilmişti.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/4/14/23683084/openai-gpt-5-rumors-training-sam-altman
10
5
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
5
4
1
0