Bazı Oyuncuların Sadece Tek Bir Platformdan Oyun Oynamayı Tercih Etmesinin Asıl Sebebi

13
4
2
0
0
Günümüzde oyun oynamak dediğimizde; Nintendo, Xbox, PlayStation ve PC derken aklımıza birçok platform geliyor. Bazı oyuncular, bu platformlar arasından tek bir tanesini seçiyor ve yıllar boyunca sadece onu kullanmayı tercih ediyorlar. Peki neden?

İster mobil ister konsol, herhangi bir platformdan oyun oynayan herkesin kendine özgü oyun alışkanlıkları vardır. İnsanlar, kendi içlerinde oluşturmuş oldukları bu oyun alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlıdır ve kolay kolay terk etmek istemezler. Bu oyun oynama alışkanlıkları, ister istemez tercih ettiğimiz belirli platformlar üzerinden oluşmaya başlar.

Oyuncuların büyük bir kısmı, oyunu oynadıkları platformun bir önemi olmadığını düşünse de büyük bir kısmı da daha çok ücret ödeyecek olsalar bile belirli platformlar üzerinden devam etmeyi doğru buluyor. Gelin, bazı oyuncuların tek bir platforma sadık kalmasının sebeplerine birlikte göz atalım.

Yıllardır tek bir platformu kullanan oyuncular, bu süre içerisinde biriktirdikleri yüzlerce oyunluk devasa kütüphanelerini geride bırakmaya sıcak bakmıyorlar.

Dilerseniz küçük bir empati ile başlayalım. Yaklaşık yedi yıllık bir PlayStation kullanıcısınız, bu süreç zarfında yüzlerce oyun satın aldınız, onlarcasını bitirdiniz. Alıştığınız arayüz, kocaman arkadaş listeniz ve her birimizin bakmaktan büyük keyif duyduğu o bütün meşhur oyun istatistiklerinizin hepsi bu platformda. Bunca şeyi geride bırakarak tamamen sıfırdan yeni bir platforma geçmeyi düşünür müydünüz?

Cevabınız evet ise muhtemelen ya oyun oynadığınız platformu umursamıyorsunuz ya da uzun zamandır kullanmakta olduğunuz o platform, artık size aradığınızı sunamıyordur. Ama eğer cevabınız hayır ise artık birçok oyuncunun neden tek bir oyun platformunu tercih ettiğini biliyorsunuz demektir.

Başarım peşinde koşan veya kullanmakta oldukları platform içerisindeki oyun istatistiklerini takip etmeyi seven oyuncular da genelde tek bir platforma bağlı kalırlar.

Özellikle hikâyeli oyunlar oynarken kazanılan başarımlar ve elde edilen istatistikler, bazı oyuncuların umrunda olmasa da daha çok tek kişilik oyunları tercih eden oyuncuların bir hâyli umrunda diyebiliriz. Öyle ki oyunlardan elde ettiğimiz bu başarımlar, küçük dokunuşlar ile birlikte oyunun sürükleyiciliğini ve oyuncudaki devam etme motivasyonunu bile ciddi oranda artırabiliyor.

Durum böyle olunca da binlerce başarım biriktirdiğimiz ve hatta tüm başarımlarını tamamladığımız onlarca oyunun olduğu bir platformu bırakmak, kulağa sanki tüm emeklerimizi bırakıp gidiyormuşuz gibi gelebiliyor. Bu yüzden oyunlarda başarım kazanmayı ve istatistik takip etmeyi seven oyuncular, tek bir platformu tercih etmeye daha yakınlardır.

Tercih ettiği oyun platformunu fazlasıyla seven ve zamanla bu platforma her anlamda alışan bir kullanıcı, başka bir oyun platformuna sıcak bakmayabilir.

Çocukluğundan bu yana Xbox kullanmış bir oyuncuyu hayal edelim. Xbox 360 döneminde milyonlarca kişi ile birlikte Halo ve Gears of War’ın tadına varmış, Xbox’ın en sönük dönemi olan Xbox One zamanlarında da platformu terk etmemiş ve Xbox Game Pass sisteminin çıkışıyla birlikte oyun sektörünün pozitif değişimine tanıklık etmiş bir kullanıcı. Bu süre zarfında bir sürü oyun bitirmiş, arkadaş edinmiş ve platforma her anlamda bağlanmış.

Az önce verdiğimiz bu örneği herhangi bir platformun kullanıcısının gözünden düşünebiliriz. Kısaca söylemeye çalıştığımız şey, kullanmakta olduğunuz platform ile birlikte büyümüş olabileceğiniz. O platformun her şeyini olduğu gibi kabul etmeniz ve gelişimine sürekli olarak şahit oluşunuz. Saydığımız tüm bu sebepleri birleştirince de bazı insanların neden tek bir oyun platformunu diğerlerine göre tercih ettiklerini kolaylıkla anlayabiliyoruz. Peki sizler tek bir oyun platformunu tercih edenlerden misiniz, yoksa bu tarz detayları pek kafasına takmayanlardan mı?

13
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
4
2
0
0