• Anasayfa
  • Bilim
  • Penguenlerin Elele Tutuşmasının Şaşırtıcı Bilimsel Sebebi

Penguenlerin El Ele Tutuşmasının Ardındaki Şaşırtıcı Bilimsel Sebep

41
8
3
2
2
Penguenlerin El Ele Tutuşmasının Ardındaki Şaşırtıcı Bilimsel Sebep
Hayvanlar aleminde tek eşli canlı yok denecek kadar az. Dişi penguenler yumurtladıktan sonra yemek aramak için 2 ay gibi uzun bir süre yolculuğa çıkar. Bu sırada ‘adam gibi adam’ olan erkek penguen ise yumurtayı sıcak tutar ve sadık bir şekilde eşini bekler. Aynı şekilde dişi penguenler de eşine kesinlikle ihanet etmez. Peki bunun bilimsel sebebini hiç düşündünüz mü?

Genellikle kutuplarda yaşayan, bununla birlikte oldukça sempatik bulduğumuz penguenlerin tek eşli olduğunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Aşağıdaki tweette de görebileceğiniz üzere penguenler, eşlerine sonsuz bir bağ ile bağlı. 'freakingdani' adlı kullanıcı tarafından paylaşılmış olan penguen videosu, 100 bin civarında beğeni aldı.

 

"Teyzem Güney Afrika'dan süre bir süre önce geri döndü ve görmüş olduğunuz penguen çiftinin bir videosunu gönderdi."

Araştırmaların gösterdiği üzere penguenler, partnerlerine insanlara benzer bir şekilde davranıyor. Penguen çift, 16 yılını birlikte geçirdi bununla birlikte bilim insanı olan Pablo Garcia Borboroglu, bu ilişkiyi 'inanılmaz' olarak niteliyor.

Tahminlere göre bu bağlılığın sebebi, penguenlerin uzun süre ayrı kalıp sonra tekrar birleşmesi olabilir. Bu tip durumlarda dişi genelde bir çift yumurta bırakır, penguenlerden erkek olan yumurtalara sahip çıkarken bir diğer penguen yiyecek bir şeyler bulmak için her gün 160 kilometre yüzer.

Araştırmacılardan Jean-Baptiste Thiebot ise bu duruma şöyle bir açıklama getirdi: "Bu son derece sadık hayvanların diğer hayvanlardan ayrılmasının sebebi, kilometrelerce ötelere gitmelerine rağmen ortak bir amaç uğruna birlikte mücadele vermelerinden ileri geliyor."

Kaynak : https://www.inverse.com/article/46692-cute-video-of-penguins-holding-hands-has-a-surprising-scientific-reason
41
8
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
41
8
3
2
2