Pininfarina Battista'dan Ağızları Açık Bırakan Performans: 0'dan 100 Km/s Hıza 1,79 Saniyede Çıktı!

14
2
1
1
0
Üretilebilmesi için yıllardır çalışılan ve bugüne dek sadece birkaç prototip üretilebilen hiper otomobil Pininfarina Battista, Dubai'de hızlanma ve yavaşlama testlerine girdi. Sonuçlar, olağanüstüydü...

Dünyanın en popüler otomobil tasarım şirketleri arasında yer alan Pininfarina'nın alt markası olarak otomobil üretimi yapan Automobili Pininfarina, uzunca bir süredir "Battista" isimli bir hiper otomobil üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Gelen son haberler, bu hiper otomobilin otomobil tutkunlarının rüyalarını süsleyeceğinin açık bir göstergesi.

Pininfarina yetkilileri, üzerinde çalıştıkları hiper otomobili Dubai'de bulunan bir yarış pistine götürdüler. Burada birkaç gün geçiren Battista, hızlanma ve yavaşlama testlerine sokuldu. Sonuçlar, olağanüstü derecede iyiydi. Gelin hep birlikte, bu hiper otomobil için paylaşılan verilere bakalım.

Battista'nın 0-100 km/s hızlanma süresi sadece 1,79 saniye!

Pininfarina Battista

Yapılan resmi açıklamalara göre Pininfarina Battista, 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 1,79 saniyede tamamlıyor. Öte yandan, 0-200 km/s hızlanma süresi ise 4,49 saniye. Sıradan bir spor otomobil için 4,49 saniyede 0-200 km/s hızı bırakın 0-100 km/s hızlanmanın bile iyi bir derece olduğunu söylemek, Battista'nın başarısını daha iyi anlatacaktır. Bir dipnot olarak; aracın maksimum hızının 350 km/s olduğunu belirtelim.

Battista

Battista yalnızca hızlanırken değil, yavaşlarken de olağanüstü bir otomobil. Zira yapılan testlerde, bu hiper otomobilin 100-0 km/s yavaşlamasının 31 metre olduğu ortaya çıktı. Bu alandaki önceki rekor, 38,7 metre olarak kayıtlara geçmişti. Bu sonuçlarla ilgili açıklama yapan Paolo Dellacha, "Battista'da hedeflerimizin ötesinde performans elde ettik." ifadelerini kullandı.

150 adet üretilecek Battista'ların bazıları teslim edildi!

Hiper araba

Şu ana kadar üretilmiş en güçlü İtalyan arabası olarak lanse edilen Battista, tamamen el yapımı bir araç. Bu da teslimat ve üretim sürecini uzatıyor. Öyle ki bir Battista'nın hazır olabilmesi için tam 1.250 saat boyunca çalışmak gerekiyor. 1.900 beygir gücü ve 2.340 Nm tork değerine sahip olan otomobil, şu an için ABD'deki bazı alıcılara teslim edilmiş durumda. Şirket yakında, Orta Doğu'daki müşteriler için harekete geçecek. Bu arada, bu hiper otomobile sahip olmak isteyen bir tüketicinin 2.2 milyon euro olduğunu belirtelim. Bu para, sadece şirkete ödeniyor. Gittiği ülkedeki ek vergiler ve diğer ödeme kalemleri de alıcıya ait.

Battista için hazırlanan test videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz

Kaynak : https://www.teslarati.com/pininfarina-battista-record-breaking-acceleration-braking-metrics/
14
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
2
1
1
0