Bağımsız Geliştiriciler, Sony'nin Kendilerini Umursamadığından Şikayetçi: Oyun Geliştirmek İçin Bir Sebebimiz Yok

23
17
2
0
0
PlayStation’ın bağımsız geliştiricileri umursamadığını belirten Iain Garner, oyunların yeterince tanıtılmadığını ve istatistiklerin geliştiricilerle paylaşılmadığını belirtti.

Dünyanın en büyük konsol üreticilerinden biri olan Sony, özellikle son zamanlarda bünyesine kattığı bağımsız geliştiricilerin (indie) oyunları ile dikkat çekiyor. Fakat ortaya çıkan bilgilere göre bu durum bağımsız geliştiricileri pek de mutlu etmiyor.

Özellikle geçtiğimiz günlerde bağımsız bir geliştiricinin yaptığı açıklama, Sony’nin bağımsız geliştiricilere iyi davranmadığını ortaya çıkardı. Japon teknoloji devinin bu geliştiricileri umursamadığı iddiaları oyunseverlerin tepkisini çekti.

“Sony bizi umursamıyor”

PS Store

Bağımsız oyun geliştiricisi olan Iain Garner, Xbox’un Game Pass sistemi hakkında konuşurken açıkça isim vermeden PlayStation tarafında bağımsız geliştiricilerinin umursanmadığından ve dikkate alınmadığından şikâyet etti. Markanın bağımsız geliştiricilerin çok az bir bölümüne olumlu dönüş yaptığını ve çoğunu dikkate bile almadığını belirten Iain, PlayStation konsollarına oyun üretmeye devam etmek için bir sebep bulamadığından bahsetti.

Diğer bağımsız geliştiriciler de Iain’in açıklamalarına destek verdi. Geliştiriciler, oyunlarının PlayStation versiyonları için ekstra çaba gösterdiklerini fakat hiçbir zaman PC veya Xbox platformlarında olduğu kadar başarılı olamadıklarından bahsetti.

Sony, bağımsız oyunları tanıtmıyor

PlayStation Indies

Geliştiriciler, Sony’nin bağımsız oyunları tanıtmamasının ve mağazada öne çıkarmamasının, bu oyunların başarısız olmasıyla direkt olarak alakalı olduğunu savunuyor. Bazı geliştiricilerin oyunlarının PlayStation’ın resmi YouTube kanalında gösterildiği ve resmî sitesinde oyunla ilgili başlık açıldığı belirtildi. Ancak PlayStation yetkililerinin bu videoların ya da başlıkların istatistiklerini kendileri ile paylaşmadığını belirten oyun geliştiricileri, oyunlarının ne kadar ilgi çektiğini bilmediklerini ve başarılı olamadıklarını söyledi.

Bütün bunlara baktığımızda, PlayStation markasının bağımsız geliştiricilerle bir iletişim sorunu olduğunu anlayabiliyoruz. Bu soruna ek olarak bağımsız oyunların satışlarının tamamen PlayStation’ın kontrolünde olması da büyük bir sorun. Fakat tüm bunlara rağmen bağımsız geliştiriciler, PlayStation platformundan nefret etmiyor. Aksine bu platformun onlara ilgi göstermesini ve PlayStation platformuna daha çok bağımsız oyun çıkarılmasını istiyorlar.

Kaynak : https://gamerant.com/playstation-indie-devs-difficulties/
23
17
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
17
2
0
0