RTÜK, Netflix'te Yayınlanan Animasyon İçin İnceleme Başlattı: Sebebi ise İki Kadın Karakterin Öpüşmesi

46
36
19
1
0
RTÜK, Netflix’te yayınlanan Jurassic World Kretase Kampı adlı dizi için inceleme başlattığını açıkladı. RTÜK Başkanı’nın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada gerekçe olarak “Değerlerimizi hiçe sayan içeriklere müsaade etmemekte kararlıyız” ifadesine yer verildi.

Zack Stentz tarafından geliştirilen ve Michael Crichton’ın senaristliği yaptığı, Netflix yapımı Jurassic World Kretase Kampı, yayın hayatına 18 Eylül 2020 tarihinde başlamıştı. Animasyon bilimkurgu, aksiyon ve macera dizisi çocukların dinozorlara olan ilgisini oldukça artırmıştı. İlk 4 sezonu 7 yaş ve üzeri olarak yayınlanan dizinin son sezonu 18 yaş ve üzeri için uygundur ibaresi ile yayınlanmaya başlanmıştı.  

Dizide dinozorların insanları yediği sahneler gösterilmiyor olsa bile son sezonun 9. Bölümünde yayınlanan bir sahnede 2 kadın karakter Sammy Gutierrez ve Yasmina Fadoula'nın öpüşmesi velilerden büyük tepki topladı. Dizi RTÜK tarafından da inceleme altına alındı.

İnceleme gerekçesi çocukların ve gençlerin olumsuz etkilenmesi

Jurassic World Kretase Kampı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix’te yayınlanan Jurassic World Kretase Kampı adlı animasyon dizisi hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. Şahin, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "RTÜK olarak dijital platformları yakından takip ediyoruz. Çocuk ve gençleri olumsuz etkileyebilecek, değerlerimizi hiçe sayan içeriklere müsaade etmemekte kararlıyız. Bu bilinçle, Netflix platformunda yayınlanan Jurassic World Kretase Kampı adlı yapım hakkında inceleme başlatılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Bu zamanda kadar 7 yaş + ibaresiyle yayınlanan diziyi izleyen çocukların ve ebeveynlerinin dizinin yeni sezonu çıkmış diye yaşının artık 18+ olmasına dikkat etmeyeceklerini belirten uzmanlar, bu sahnenin doğru olmadığını, çocukları olumsuz şekilde etkileyeceğini düşünüyor. Netflix ise böyle bir sahne ile gündeme gelen dizi hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Kaynak : https://twitter.com/Darkwebhaber/status/1553039412296040448?t=yEF353r8yXjFoiIwLCUEzg&s=31
46
36
19
1
0
Emoji İle Tepki Ver
46
36
19
1
0