Tamamı Kurşun Geçirmez Olan ve 'Tank Katili' Olarak Bilinen Savaş Uçağı A-10 Thunderbolt Hakkında 10 Bilgi

29
3
2
1
1
ABD Hava Kuvvetleri'nin efsanevi uçağı A-10 Thunderbolt veya namı diğer Warthog, özellikleri ve performansıyla günümüze kadar popülerliğini korudu. Biz de sizler için tank katili A-10 Thunderbolt hakkındaki 10 bilgiyi bir araya topladık.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1977 yılından beri kullandığı, performansı ile oldukça büyük bir isme sahip olan A-10 Thunderbolt, Fairchild-Republic tarafından ABD Hava Kuvvetleri için özel üretildi. Geçtiğimiz yıl sonlarında, Amerika Birleşik Devletleri eski uçakları emekliye ayırmaya başlamışken, 1977 yılından beri faaliyet gösteren A-10 Thunderbolt’un görevine devam etmesinde karar kıldı.

Oyun dünyasında “Tank killer” lakabına sahip A-10 Thunderbold, oldukça enteresan özelliklere sahip. ABD’li uzmanlar, oldukça başarılı olan bu savaş uçağının neredeyse 2039 yılına kadar hizmet verebileceğini söylüyor. Zırhlı araçların, tankların korkulu rüyası A-10 Thunderbold veya namı diğer Warthog’un sahip olduğu 10 özel detayı sizler için bir araya getirdik. Gelin hep birlikte A-10 Thunderbolt hakkındaki 10 ilginç bilgiye bakalım.

A-10 Thunderbolt hakkında ilginç bilgiler:

Askeri personeller ona Warthog diyor

A-10 Thunderbolt

ABD ordusunun gözdesi A-10 Thunderbolt’un takma adı ise Warthog. Yaban domuzuna benzemesi ile birlikte, daha korkunç bir görünüm sağlaması için özel olarak boyanan askeri uçak, savaş esnasında düşmanlara daha korkulu bir izlenim bırakmak için özel detaylarla kaplı.

Vietnam Savaşı’nda ispatladı: Tamamiyle kurşun geçirmez

Kurşun geçirmez warthog

Warthog, kurşun geçirmez olduğunu tarihi Vietnam savaşında ispatladı. Onlarca ABD uçağı, o savaşta karadan gelen atışlar ile vuruldu. ABD Hava Kuvvetleri, Vietnam savaşında gerçekleşen bu talihsizlik sonrasında daha güçlü bir destek uçağı geliştirilmesi hakkında talimat verdi. Bunun sonucunda, 23 mm’ye kadar yüksek patlayıcı mermiler de dahil olmak üzere, zırhı delici mermilere karşı savunmaya sahip A-10 Thunderbolt geliştirildi.

Arızalara yol açan ilk uçuş: 1972’de ilk prototip uçuruldu

A-10 Thunderbolt II

A-10 Thunderbolt’un ilk prototipi, ilk kez 1972 yılında deneme uçuşuna çıktı. Efsanenin bu günlere kadar gelmesi elbette kolay olmadı ve ilk uçuşta beklenilmeyen arızalar ile karşılaşıldı. Bu arızalar giderildi ve Hava Kuvvetleri A-10’un daha donanımlı bir uçak haline gelmesi için bazı geliştirmelerde bulundu. Bunun sonucunda ise tüm sorunlar ortadan kaldırıldı ve A-10 Thunderbolt ortaya çıktı.

Onu diğer uçaklardan ayıran eşsiz tasarımı

Thunderbolt

İçeriğimizin başlarında, Warthog’un oldukça eşsiz bir tasarıma sahip olduğundan bahsetmiştik. Düşük hızlarda bile muhteşem manevralar yapmasına yarayan tasarımı ile A-10 Thunderbolt’un kanat açıklığı 57 fit 6 inç, uzunluğu ise 53 fit 4 inç büyüklüğündedir. Neredeyse eni kadar uzun bu uçak; dingil mesafesi, özel kanat tasarımları, büyük motoru gibi özelliklerini bir araya getirdiğinde, eşsiz bir performansı ortaya çıkarıyor.

Tüm doğal engellere karşı dayanıklı

Warthog ABD Hava Kuvvetleri

A-10 Thunderbolt, olması gerektiği gibi tüm hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde tasarlandı. Yani, meydana gelen herhangi bir doğa olayı, Warthog’u görevinden vazgeçiremez. Üstelik uçak tüm gece görüş sistemlerine sahip.

A-10 Thunderbolt bir kurtarma operasyonuna katıldı ve başarılı oldu

Thunderbolt manevra

Her konuda başarısını tekrar tekrar gösteren Warthog, 1999 yılında Kosova’ya düşen bir F-117 pilotunu kurtarma operasyonunda görev aldı. Operasyon boyunca oldukça iyi hizmet eden uçak, pilotu kurtarmaya çalışan üç helikoptere yer desteği sağlamayı başardı.

A-10’a mühimmat yüklenmesi için özel bir araç bulunuyor

Ejderha

Warthog’un oldukça fazla silaha ve mühimmata sahip olduğundan bahsetmiştik. Yalnızca A-10 Thunderbolt’un mühimmatını tamamlamak için üretilen Ejderha isimli aracın tek görevi Thunderbolt’un başarılı bir şekilde ihtiyacı olan mühimmata kavuşmasını sağlamak.

A-10 Thunderbolt üretildikten sonra onlarca geliştirme aldı

A-10 Thunderbolt Dıştan görünüm

1975 yılında faaliyete başlayan A-10 Thunderbolt, elbette ilk üretildiği gibi kalmadı. Eşsiz performansını daha artırmak, daha iyi bir uçuş kontrolünü sağlamak için oldukça fazla güncelleme aldı. Yeni sensörler, silah dağıtım sistemleri ve daha birçok geliştirme alan Warthog, gelişmiş ekran teknolojileri, otomatik pilot ve çarpışma uyarı sistemi gibi birçok teknik özelliğe de sonradan sahip oldu. Üretildikten yalnızca birkaç yıl sonra lazer güdümlü mühimmat kullanan ilk kara saldırı uçaklarından bir tanesi haline gelen Warthog, 2005 yılında hassas bombalama teknolojisi ile daha da güçlendirildi. A-10 Thunderbolt tüm güncellemelerden sonra daha teknolojik, daha güçlü motorlara sahip ve mühimmat tarafında kat kat daha donanımlı hale geldi.

Sizler için ABD Hava Kuvvetleri’nin efsanevi uçağı A-10 Thunderbolt’a ait ilginç bilgileri bir araya topladık. Sizler namı diğer Warthog hakkında ne biliyorsunuz? Bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

29
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
29
3
2
1
1