Sony, Yeni Bir Bulut Oyun Hizmeti Üzerinde mi Çalışıyor? (Birçok İş İlanı Açıldı)

4
2
1
0
0
Sony, bulut oyun teknolojilerine yönelik 22 adet iş ilanı açtı. Bu durum, şirketin yeni bir bulut oyun hamlesi yapmaya hazırlanıyor olabileceğine yönelik söylentileri ortaya çıkardı.

Teknoloji devi Sony, geçtiğimiz yıl önemli bir karar alarak bulut oyun hizmeti PlayStation Now’ı ve PlayStaiton Plus’ı, “PlayStation Plus” ismi altında tek bir çatı altında birleştirmişti. Bu yeni hizmet, aylık belli ücretler karşılığında oyuncuların birçok özelliğe erişmesine olanak tanıyordu.

Şirketin tüm PS Now’ı, PS Plus’ın arkasına saklamasının ardından bir süredir Sony’nin yeni bir bulut oyun hamlesi yapıp yapmayacağı merak ediliyordu. Bugün The Verge tarafından paylaşılan bir haber, şirketin bu konuda bazı hamleler yapmaya başladığını ortaya koydu.

Sony, bulut oyun teknolojileri için birçok iş ilanı açtı

Yakın zamanda 90’a yakın çalışanıyla yollarını ayırarak son aylardaki işten çıkarma furyasına katılan Sony’nin yeni iş ilanları açtığı görüldü. Bu iş ilanlarının en çok dikkat çeken kısmı ise bulut oyun teknolojilerine yönelik olmasıydı. Hatta ilanların birinde, işe alınacak kişinin “PlayStation’da bulut oyun hizmetleri için stratejik vizyon geliştirmek ve sunmakgibi bir görevinin olacağı bile görüldü.

Bulut oyun alanına yönelik 22 adet iş ilanı, proje yöneticisi, platform mühendisi, ürün yönetimi, teknik yazar ve yazılımcı da dahil olmak üzere birçok farklı alandan insanın şirket tarafından arandığını ortaya koyuyor. İlanlarla ilgili açıklamada ise işe gireceklerin Sony Interactive Entertainment’ta bulut oyun devrimine liderlik etme fırsatı bulacağı söyleniyor.

Hâliyle bu iş ilanları, daha önce de benzer konuda ilan açtığı görülen Sony’nin PlayStation için yeni bir bulut oyun hamlesi yapabileceği söylentilerini gündeme getirdi. Açıklamalarda da hedefin çeşitli cihazlarda milyonlarca kişiye oyun akışı sağlamak olduğu görüldü. Tüm bunlara ek olarak Amazon ile yeni bir bulut altyapısı üzerinde çalıştığının da sinyalleri verildi.

Sony’nin yeni nesil bir bulut oyun hizmeti çıkarıp çıkarmayacağı konusunda şu an için herhangi bir bilgi yok. Şirketin hâlen bu konudaki vizyonunu belirlemek için hâlen yeni insanlar almaya ve temel altyapıyı geliştirmeye çalışması düşünüldüğünde bunun olmama ihtimali de oldukça fazla. Yine de iş ilanları, teknoloji devinin PlayStation için bulut oyun teknolojilerine büyük önem verdiğinin göstergesi.

İş ilanları, Sony’nin yakında tanıtmasını beklediğimiz yeni taşınabilir konsoluyla alakalı olabilir mi?

Bundan birkaç gün önce Tom Henderson tarafından ortaya atılan bir iddia Sony’nin şimdilik “Q Lite”  olarak adlandırılan yeni bir taşınabilir el konsolu üzerinde çalışıyor olabileceğini ortaya koymuştu. Ancak bu cihazla ilgili en çok dikkat çeken şey, bulut oyun desteğiyle gelmeyecek olması, yalnızca PS5’in “Uzaktan Oynatma” özelliğiyle kullanılabileceğiydi.

Şimdiki iş ilanları da bulut oyun konusunun yeni el konsoluyla alakalı olabileceği söylentilerini doğurdu. Bu konuda şimdilik bir şey söylemek mümkün değil; ancak güvenilir bir kaynak olan Henderson’ın iddiası cihazda bulut oyunun yer almayacağını gösteriyor.

Ancak eğer yeni bulut oyun hamleleri üzerinde çalışılıyorsa, hemen olmasa da ilerleyen zamanlarda Q Lite’ta da bu özelliği görebilme ihtimalimizin olduğunu söyleyebiliriz. Microsoft ile Activision Blizzard konusundaki gerginliği devam eden Sony’nin bulut teknolojileri için nasıl hamleler yapacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.theverge.com/23677968/sony-cloud-gaming-playstation-now-jobs-patents
4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0