25 Dolarlık Çiple Hacklenen Starlink, Yeni Bir Hata Keşfedene 25 Bin Dolar 'Ödül' Verecek

18
3
2
1
1
SpaceX, uydu interneti projesi Starlink için hata ödül programı başlattı. Bu program kapsamında siber güvenlik uzmanları ve beyaz şapkalı hackerlar, 25 bin dolara kadar ödül kazanabilecek.

Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in uydu interneti projesi Starlink için yeni bir çalışma başlatıldı. SpaceX tarafından yapılan açıklamalarda, Starlink için dev bir ödül havuzu oluşturduğu ve sistemi hackleyen bilgisayar korsanları ile siber güvenlik araştırmacılarına ödül verileceği ifade edildi. SpaceX, sistemde bulunacak güvenlik açığının önemine göre 25 bin dolara kadar ödeme yapacak.

Aslına bakacak olursak Starlink için başlatılan çalışma pek de şaşırtıcı değil. Zira diğer teknoloji şirketleri de güvenlik açıklarının bulunmasını önemsiyor ve bulunan güvenlik açıkları için ödeme yapıyorlar. Starlink de buna dahil edilmiş oldu. Peki SpaceX, ne oldu da birden bire böyle bir işe girdi?

Starlink'in çok kolay bir şekilde hacklenebileceği ortaya çıktı!

Starlink

Belçika Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Lennert Wouters isimli bir siber güvenlik uzmanı, yalnızca 25 dolarlık bir çip kullanarak Starlink'i hacklemeyi başardı. Sistemdeki tüm kodlara ulaşmayı başaran siber güvenlik uzmanı, SpaceX'in de takdirini kazandı. Uydu interneti projesinin risklerini göz önünde bulunduran SpaceX, başlattığı hata ödül programı ile bu gibi saldırıları engellemeye çalışmış olacak.

SpaceX'în başlattığı hata ödül programı ile siber güvenlik uzmanları da bilgisayar korsanları da para kazanabilecek. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre alt limit 100 dolar olacak. Bulunan hata veya güvenlik açıkları ise önemlerine göre kategorize edilecek. En önemli güvenlik açıkları için de 25 bin dolara ulaşan ödemeler yapılacak.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/spacex-starlink-pay-researchers-hack-bugs-satellite-elon-musk-2022-8
18
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
18
3
2
1
1