• Anasayfa
  • Oyun
  • MechWarrior 5, Epic Games Store Özel Oyunu Olarak Gelecek

Steam Kullanıcılarını Üzecek Haber: MechWarrior 5, Epic Games'e Özel Olacak

17
15
5
1
0
Epic Games Store ve Steam platformları arasındaki mücadele kızışmaya devam ediyor. Şu ana kadar birçok oyunla süreli özel oyun anlaşması yapan Epic Games Store, bu oyunlara bir yenisini ekledi. Her seferinde olduğu gibi yoğun eleştirilere maruz kalan bu kararın neden verildiği, oyunun yapımcı isimlerinden Russ Bullock tarafından açıklandı.

Piranha Games, 25 Temmuz’da yaptığı bir duyuruyla MechWarrior 5: Mercenaries isimli oyunun Epic Games Store özel oyunu olacağını duyurmuştu. Her zaman olduğu gibi, bu açıklamanın ardından da Steam kullanıcıları bu karara yoğun tepki gösterdi. Aynı gün Piranha Games’in başkanı Russ Bullock, bir canlı yayında soru cevap etkinliği düzenledi. Yapılan canlı yayında, Epic Games ve Piranha Games arasında 1 yıllık bir anlaşma imzalandığı belirtildi.

Bullock, anlaşmanın yapılma amacıyla ilgili birçok sebep gösterdi. Bu sebeplerden en büyüğü, Epic Games Store’un MechWarrior 5’e ön sayfalarda Steam’e göre daha fazla yer verecek olmasıydı. Bullock, Steam’in iyi bir platform olduğunu ancak Steam’in MechWarrior Online’ı ön plana çıkarma konusunda çok yardımcı olmadığını söyledi. Bu durumun yapılan anlaşmada büyük bir rolü olduğunu söyleyen Bullock, küçük geliştiricilerin bu durumdan çok etkilendiğini belirtiyor.

mechwarrior 5

Epic Games Store’un ise bu konuya yaklaşımı, Steam’e oranla Piranha Games’i çok daha memnun edecek düzeyde. Oyunun çıkışından sonra Epic Games Store’un en az 1 ay süreyle ön sayfada yer vereceği söyleniyor. MechWarrior 5 ile yakın zamanlarda çıkışını gerçekleştirecek olan Borderlands 3’ün de bir süre Epic Games Store özel oyunu olarak kalacağı açıklanmıştı.

Oyun stüdyosunun koyduğu hedefse MechWarrior 5’in 1 milyon adet satışa ulaşması. Bullock, Harebrained Schemes’ BattleTech ve aynı türdeki diğer oyunların satış oranlarına bakılacak olursa bu hedefin tamamen ulaşılabilir olduğunu söylüyor. Bu başarıya ulaşmanınsa yalnızca Epic Games Store üzerinden mümkün olduğunu belirtiyor.

epic games store

Epic Games Store ile yapılan anlaşma, tabii ki de yalnızca satış odaklı değildi. Yapılan anlaşmanın kâr odaklı bölümü de oldukça ilginç. Oyun Steam üzerinden satılsaydı Piranha Games, Unreal Engine kullandığı için Epic’e vereceği %5’lik kâr marjının yanı sıra oyunun gelirinin %30'luk kısmını da Valve’a vermek durumunda kalacaktı. Ancak Piranha Games, Epic Games Store ile yaptığı anlaşma sonucunda Epic’e gelirin yalnızca %12’sini verecek. Bu oranlar sonucunda ekibin 1 milyon satış sonunda elde edeceği gelir farkı ise 9 milyon dolardan fazla. Yani verilen kararın arkasında maddi kaygının olduğu bir gerçek.

Bullock, yaptığı açıklamalarda bu anlaşmanın hayranlar tarafından iyi karşılanmayacağını bildiklerini ancak serinin geleceği ve devam oyunları için böyle bir anlaşmanın mecburi olduğunu söyledi. Bu arada yakın zamanda hayran desteğiyle yürüyen Shenmue 3 projesi de Epic Games ile anlaşma yapması sonucu iptal edilen ön siparişlerle karşı karşıya kalmıştı. Ön siparişlerin geri ödemesi de Epic Games tarafından yapılmıştı. MechWarrior 5 içinse bu durum geçerli değil. Anlaşma sonrasındaki ilk gün, şu ana kadar yapılan 20.000 ön siparişin yalnızca 700’ü iptal edildi ve geri ödemeler stüdyo tarafından yapılacak.

Kaynak : https://www.polygon.com/2019/7/30/20747097/mechwarrior-5-mercenaries-epic-games-store-ama-russ-bullock
17
15
5
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
15
5
1
0