Subaru, 90’lardan Kalma Otomobilini Yeniden Piyasaya Sürüyor: Karşınızda Subaru Rex

5
5
3
0
0
Subaru'nun 1972-1981 yılları arasında piyasaya sürdüğü "mini arabası" Rex, SUV olarak geri döndü.

Son yıllarda otomotiv endüstrisini yeni bir trend sarmış durumda, eskiye dönüş. Pek çok üretici eskiden ürettiği modellerin isimlerini yeni araçlara vermeye başladı. Görünüşe göre Subaru da bu trendi yakalayan şirketler arasında yer almak istiyor.

Japon otomobil üreticisinin 1972 yılında “Kei Car” olarak piyasaya sürdüğü Subaru Rex, 1992 yılında piyasadan kaldırılmış ve tarihin tozlu raflarındaki yerini almıştı. Bugün ise marka, Rex’in geri döndüğünü açıkladı.

Cep boy arabadan SUV’e yolculuk

Subaru’nun Japonya’da “Kei Car” olarak ürettiği Rex, aslında arkkadan itişli minik bir araba olarak tasarlanmıştı. Kei Car kavramı, özellikle Japonya, Tayvan ve benzeri ülkelerde kullanılan ve normal standartlara göre küçük kalan “mini arabalara” verilen bir isim. Bu araçlar dış görünümden ziyade “ayağımızı yerden kesse yeter” konsepti ile üretiliyor ve sıkışık Japon trafiğinde kolayca yol alabilmeleri için tasarlanıyordu.

Subaru’nun tanıttığı yeni Rex ise bu konseptten tamamen uzak bir şekilde karşımıza çıkıyor. Alt segment SUV olarak üretilecek araç, diğer Rex modellerine kıyasla büyük olsa da bir SUV’ye göre oldukça ufak. Standart SUV’lerin neredeyse 5 metrelik uzunluklarına kıyasla sadece 3.9 metre uzunluğundaki Rex, dışarıdan bakıldığında kaplan gibi dursa da aslında minik bir kedicik.

1.2 litre benzinli bir motora, 87 beygir güce ve 113 Nm torka sahip olan araç 1 tondan daha hafif. Otomatik şanzımana sahip olan aracın iç kısmında oldukça büyük bir multimedya ekranı bulunuyor. Ağırlıklı olarak şehir içi kullanım için tasarlanan araç ayrıca Japonya ve bazı ülkelerde Daihatsu Rocky adıyla da satılıyor. Rex’in abisi diyebileceğimiz Rocky, dış görünüş ve donanım açısından Rex ile birebir aynı olsa da farkları kaputun altında. 1.0 litrelik turboşarjlı motora sahip olan Rocky, 98 beygir gücünde ve 140 Nm tork üretebiliyor.

Subaru’nun bu mini mini SUV’si Rex’in şu anda ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Aracın yurtdışındaki başlangıç fiyatı ise yaklaşık 13.000 dolar (vergiler hariç 240.961 TL). “Ben gırtlak dolu paket istiyorum” derseniz de Rex’in 15.600 dolarlık (vergiler hariç 289.135 TL) paketini satın alabilirsiniz.

Kaynak : https://tr.motor1.com/news/621311/2023-subaru-rex-suv-modeli/
5
5
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
5
3
0
0