PUBG, 'Şiddete Teşvik Ettiği' Gerekçesiyle Afganistan'da Yasaklandı (TikTok da Yasak Olacak)

111
7
6
1
1
Afganistan yönetimini elinde bulunduran Taliban, popüler hayatta kalma oyunu PUBG: Battlegrounds'ın 'şiddete teşvik ettiği' gerekçesiyle ülkede yasaklanacağını açıkladı. Ayrıca, sosyal medya platformu TikTok'a da ülkede yasak geleceği duyuruldu.

Taliban, 2021 yılında Afganistan yönetimini ele geçirmiş ve tüm dünyanın gündemine oturmuştu. O günden beri de ülkede yaşayanlara yeni yasaklar getiriliyordu. Geçtiğimiz ağustos ayında çıkan bilgiler, yönetimin son bir yılda ülkede 23 milyon internet sitesini ‘ahlaksız içerik’ nedeniyle yasakladığını ortaya koymuştu. Ülkenin yönetimini elinde tutan gruptan şimdi de yeni bir yasak kararı geldi.

Taliban, yaptığı yeni açıklamalarla tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan çok oyunculu aksiyon oyunu PUBG: Battlegrounds’ı Afganistan’da yasakladığını duyurdu. Ülkedeki yetkililer arasında yapılan bir toplantının ardından belirlenen yeni yasağın, önümüzdeki üç ay içerisinde yürürlüğe gireceği belirtildi.  

PUBG, şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklandı

Taliban, PUBG’ye yönelik yasağı aslında ilk olarak geçtiğimiz nisan ayında istemişti. Ancak detaylar ve zaman çizelgesi bugün alınan kararla netleşti. Açıklamalara göre popüler oyun, ‘genç nesli yanlış yönlendirmek’, ‘şiddete teşvik etmek’ ve ‘insanların zamanını boşa harcamak’ gibi nedenlerden dolayı yasaklandı. Afgan telekomünikasyon şirketlerinin ve internet servislerinin yasağı uygulamak için 90 günlük bir süresi olacak. Yasağın PUBG’nin mobil versiyonuna odaklanacağını da belirtelim.

PUBG, tüm dünyada olduğu gibi Afganistan’da da oldukça popülerdi. 2021 yılının başında elde edilen verilere göre oyun, aynı anda 100.000 oyuncuya ulaşarak ülkenin mobil internet trafiğinin önemli bir kısmını oluşturuyordu.

TikTok da ülkede yasaklanıyor

PUBG yasağının yanı sıra dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok’a da ülkede yasak getirilecek. Toplantıda alınan karara göre şirketlerin, kısa video platformunu engellemek için bir aylık bir süresi olacak.

 

 

Kaynak : https://www.pcgamer.com/the-taliban-is-banning-pubg-for-being-too-violent/?utm_medium=social&utm_campaign=socialflow&utm_source=twitter.com
111
7
6
1
1
Emoji İle Tepki Ver
111
7
6
1
1