• Anasayfa
  • İnternet
  • Tarayıcınız Üzerinden Deneyebileceğiniz 8 İşletim Sistemi

Tarayıcınız Üzerinden Deneyebileceğiniz 8 Eski İşletim Sistemi (Bill Gates'in Gözler Yaşlı)

50
23
9
7
6
Nostaljiyi dibine kadar yaşatacak, tarayıcınız üzerinden kullanabileceğiniz 8 işletim sistemini derledik.

Birçoğumuz güncel işletim sistemlerini seviyoruz. Hızları, yetenekleri ve kullanıcıya sundukları servisleriyle oldukça seviliyorlar ancak belli bir yaşın üstündekiler için eski işletim sistemlerinin anlamı daha başkadır. 

Başlıklara tıklayarak, ilgili internet sitelerine ulaşabilirsiniz.

Windows 95:

Ağustos 1995 yılında piyasaya Windows 95, dosya ve disk erişimi MS-DOS’a dayanmayan ilk Windows işletim sistemiydi. Başlığa tıklayarak ulaşabileceğiniz Windows 95 emülatörü, Windows 95 OSR2’yi çalıştırıyor.

Classic Macintosh:

1984 yılında Apple tarafından çıkarılmıştı. Çıktığı dönemde bilgisayar alanında çığır açan bu bilgisayar kullanıcılarına grafik arayüz sunmasıyla da oldukça ilgi çekmişti. 7.0.1 sürümünü kullanan emülatörde MacPaint, MacDraw ve KidPix uygulamaları bulunuyor.

Macintosh Plus:

İlk Macintosh’dan iki yıl sonra Apple tarafından piyasaya sürülen bir nevi devam ürünü olan Macintosh Plus, 1 MB RAM ile geliyor ve 4 MB RAM’e kadar da destekliyordu.

Windows 3.1:

Windows 3.1 raflardaki yerini aldığında tarih 1992’ydi. Windows 3.0’ın yerini alan 3.1 sanki sadece isim değişikliği gibi gelse de önceline göre geniş geliştirmeler barındırıyordu. Bu yeni işletim sisteminde üç yeni font bulunuyordu: Arial, Courier New ve Times New Roman. İlk kez ikonları sürükle bırak özelliği Windows 3.1 ile gelmişti ve bunun haricinde MS-DOS uygulamalarında fare desteği de sunuyordu. Windows 3.1’in desteği 2008 yılına kadar sürdü.

AmigaOS 1.2:

Amiga işletim sisteminin 1.2 sürümü ilk olarak Commodore Amiga 500’de görülmüştü. Çok amaçlı bir ev bilgisayarı olmasının yanı sıra The Secret of Monkey Island, Lemmings, Elite ve Sensible Soccer gibi oyunlarla dünya çapında beğeni toplamıştı.

PC DOS 5:

İlk IBM bilgisayarı 1981 yılında piyasaya çıkış yapmıştı, bu emülatördeki sürüm ise 1986 yılında çıkış yapan PC DOS 5, IBM PC XT 286. IBM’in bu XT 286’sı 640 KM RAM’e, 20 MB sabit diske ve 6 MHz’lik işlemciye sahipti.

Ayrıca PC DOS 5 emülatöründe Wolfenstein 3D, orijinal Civilization ve Monkey Island oynanabiliyor.

Mac OS X 10.7:

Mac OS X 10.7 ya da daha çok bilinen adıyla Mac OS X Lion. Yukarıda gösterdiğimiz diğer işletim sistemleri gibi Mac OS X 10.7 de Apple kullanıcılarına bir çok ilki sunuyordu. Lion ile birlikte Apple kullanıcıları AirDrop ve Launcher gibi uygulamalarla tanışırken Front Row, iSync ve QuickTime Streaming Server gibi uygulamalarda ömrünü doldurdu.

Buradaki emülatör ne yazık ki yukarıdakiler gibi değil sadece masaüstüne erişilebiliyor. Herhangi bir uygulama açılamıyor.

Windows 1.01:

1985 yılının kasım ayında çıkış yapan Windows 1.01 ayrıca Bill Gates’in ilk halka açık işletim sistemi olma unvanını da taşıyor. Bu işletim sisteminde hesap makinesi, takvim, saat, not defteri, paint de dahil olmak üzere farklı birçok uygulama bulunuyordu.

Kaynak : https://www.makeuseof.com/tag/4-classic-operating-systems-can-access-browser/
50
23
9
7
6
Emoji İle Tepki Ver
50
23
9
7
6