• Anasayfa
  • Otomobil
  • Cybertruck, Orta Hizmet Kamyonu Sınıfında Satışa Çıkabilir

Tesla Cybertruck, Orta Hizmet Kamyonu Sınıfında Satışa Çıkabilir

9
1
0
0
0
Şekliyle şaşırtıp özellikleriyle büyük beğeni toplayan, belki de yeni bir çağa öncülük eden Tesla Cybertruck aracına dair bilgiler elimize ulaşmaya devam ediyor. Bu sefer aracın ağırlığı ve taşıma kapasitesi söz konusu ve aracın bu özellikleri, sınıfındaki diğer rakiplerle karşılaştırılıyor.

Tesla, geçtiğimiz ayın sonlarında Cybertruck'ın tanıtımını gerçekleştirerek elektrik enerjisi ile çalışan kamyon segmentinin eksikliğine dikkat çekmişti. Tesla Cybertruck'ı yollarda görmemize daha çok var gibi, ama aracın özellikleriyle ilgili bilgiler hala gelmekte. Bu bilgilerden biri aracın ağırlığı oldu. 3855 kilogramın üzerinde ağırlığa sahip araç, hafif/orta hizmet kamyonu sınıfına dahil oluyor.

Ağırlık, kamyonlar için neden bu kadar önemli?

cybertruck taşıma

Bir aracın ağırlığı, 'izin verilen azami ağırlık' yönetmeliğinden dolayı özellikle kamyon sahipleri için büyük önem taşıyor. Bu kurallar sonucunda fren, lastikler, süspansiyon ve aracın kendi ağırlığına göre bir ölçüm yapılarak kamyona ne kadar yük yüklenebileceği belirleniyor. Yani kamyonunu bütün kamyon özellikleriyle kullanmak, aracına bir şeyler yüklemek isteyen araç sahipleri için, aracın ağırlığı gayet önemli bir faktör.

Rakipleri karşısında oldukça iddialı

Tesla Cybertruck Ford F150 halat çekme

Tesla Cybertruck hafif hizmet kamyonu segmentinde fazlasıyla rekabetçi özelliklere sahip. Bu da Chevrolet Silverado 1500, GMC Sierra 1500, Ford F-150 gibi rakiplerle çekişme içine gireceği anlamına geliyor. Aşağıdaki haberde bulunan videodan Cybertruck ve Ford F-150'nin mücadelesini tekrardan izleyebilirsiniz.

Firmanın California Air Resources Board'a gönderdiği belgenin de kanıtladığı üzere Cybertruck'ın 3855 kilogramın üzerinde bir ağırlığı olacak. Gönderilen yazıda şu ifadeler yer alıyor:

"Cybertruck'ın üretimine henüz başlamış olmamamızla birlikte, aracın çekim kapasitesinin 3401 kilogram ile 6350 kilogram arası olacağı ve aracın 2B-3 sınıfı bir orta hizmet kamyonu olarak sınıflandırılacağı kanısındayız."

Tesla Cybertruck

Aracın tanıtımından da hatırladığımız üzere Tesla Cybertruck, aynı zamanda 1500 kilogramın üzerinde bir yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Hatırlatalım, 2B hafif/orta hizmet segmentine ait araçların ağırlığı 3855-4535 kilogram arasında değişirken 3. sınıf araçlar 6350 kilogram ağırlığa kadar ulaşabiliyor. Chevrolet Silverado 1500 ve GMC Sierra 1500 ağırlıkları, Max Trailering Package taşıma römorku ile birlikte 3311 kilograma kadar çıkabiliyor.

Kaynak : https://gmauthority.com/blog/2019/12/tesla-cybertruck-may-be-classified-as-medium-duty-pickup/
9
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
1
0
0
0