Tesla, ABD'de Sattığı Neredeyse Tüm Elektrikli Otomobillerine Güncelleme Getiriyor: İşte Nedeni

9
2
1
1
0
ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHSA), Tesla'nın 2 milyondan fazla otomobilini otonom sürüş sistemlerini yeterince kontrolleri bulunmadığı gerekçesiyle geri çağırmasını talep etti. Elektrikli otomobil devi, sorunu bir güncellemeyle çözeceğini açıkladı.

Tesla'nın otomatik pilot sürüş özellikleri bir süredir tartışılıyordu. Firmanın araçlarının otopilot modundayken karıştığı birkaç kazanın ardından sistemin yeterlilikleri tartışma konusu olmuştu. Konuya şimdi de ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHSA )müdahil oldu. İdareden gelen açıklamada Tesla'nın, sürücülerin otopilotu kullanırken de dikkatlerinin dağılmasını engellemek için aldığı önlemleri "yetersiz" olarak nitelendirdi. Kurum, şirketten araçlarını geri çağırmasını talep etti.

Tesla araçlar şimdiye kadar otopilot kontrolündeyken 736 kazaya karıştılar ve bu kazalarda toplamda 17 kişi hayatını kaybetti. 

Tesla, sorunu araçlarını geri çağırmadan güncellemeyle düzeltmeyi planlıyor

tesla

2 milyondan fazla Tesla aracın geri çağrılması kararı, bir yıllık incelemelerin ardından ortaya çıktı. İdarenin açıklamalarında "Artan bir kaza riski olabilir." ifadelerini kullanırken, otopilot aktif olduğunda sürücülerin, araç kullanımındaki sorumluluklarını yeteri kadar korumadığını ve çarpışmaşara karşı yeterince tetikte olmadıklarını belirtti. Ayrıca bazı kullanıcıların da otomatik pilotun devredışı kaldığını ya da hiç aktifleşmediğini fark edemediğinin altı çizildi. 

Tesla şimdi 2012-2023 arasında çıkan Model S, 2016-2023 arasında çıkan Model X, 2017-2023 arasında çıkan Model 3 ve 2020-2023 arasında çıkan Model Y'deki sorunları güncelleme yoluyla düzeltecek. Her ne kadar NHSA tarafından "geri çağırma" olarak nitelendirilse de araçlar geri çağrılmayacak. Elektrikli otomobil devi, birkaç gün içinde güncellemeyi ücretsiz olarak yayımlayacağını duyurdu.

Araştırmalar bir süre daha devam edecek ve Tesla'dan gelen açıklamaların ve bilgilerin detaylı şekilde incelenmesiyle son bulacak. Zaman zaman Tesla otomatik pilotunun, bu özelliğe uygun olmayan bölgelerde de kullanılabildiği dikkat çekmişti. Bu tür kullanım nedeniyle en az 8 kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı. 

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2023/12/13/tesla-autopilot-recall/
9
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
1
0