Thodex'in Türkiye'ye Getirilen CEO'su Fatih Özer Hakim Kararıyla Tutuklandı

12
4
1
0
0
Vurgun yapılan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk'tan Türkiye'ye iade edildikten sonra adliyeye sevk edildi. Özer, hakimlikçe tutuklandı.

Thodex, Türkiye'nin ilk global kripto para borsası olarak 2017 yılında kuruldu. Şirket, 2020 yılında Türkiye'nin ilk Bitcoin ATM'sini kurdu ve 120'den fazla ülkede hizmet vermeye başladı.

Ancak 21 Nisan 2021'de şirket, sistem bakımı bahanesiyle aniden kapanarak kullanıcılarının hesaplarına erişimini engelledi. Şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer'in de yurtdışına kaçtığı ortaya çıktı. Özer hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve Interpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başlandı. Özer'in adliyeye sevk edilmesinin ardından hakimlikçe tutuklandı.

Özer'in yakalanması ve iadesi

Faruk Fatih Özer (Fotoğraf: Anadolu Ajansı)

Özer, 30 Ağustos 2022'de Arnavutluk'ta yakalandı ve tutuklandı. Arnavutluk makamları, Türkiye'nin iade talebini kabul etti ve Özer'i Türkiye'ye teslim etti.

Thodex vurguncusu, Türkiye'ye getirildikten sonra emniyete götürülmüştü ve burada ifadesi alınmıştı. Özer, "Ben dolandırıcı değilim. Bu işte kazanmak da var kaybetmek de… Bende para yok. Olan paraları dağıttım. Herkesin parasını verdim. Resmi ifademi mahkemede vermek istiyorum" diye ifade verdiği ortaya çıktı. Yani susma hakkını kullanmış.

Özer, emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilmişti. Özer hakkında "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Yönetmek, Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklamak" suçlarından dava açıldı.

Özer ile birlikte ele geçirilen dizüstü bilgisayar, 9 telefon, sim kart, USB bellek ve not defteri üzerindeki incelemeler ise hâlâ sürüyor.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/gundem/kripto-para-borsasi-thodexin-kurucusu-ozer-adliyede-/2879252
12
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
4
1
0
0