• Anasayfa
  • Bilim
  • ÇOMÜ'de 8 Dakikada Sonuç Veren Tanı Kiti Geliştirildi

Türk Araştırmacılar, 8 Dakikada Sonuç Veren COVID-19 Tanı Kiti Geliştirdi

65
7
1
1
1
ÇOMÜ'de öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, %100'e yakın doğru sonuç veren çift antikorlu COVID-19 tanı kiti geliştirdi. Sezgintürk, çalışmaların yakında sona ereceğini söyledi.

Koronavirüs her geçen gün daha fazla insana bulaşmaya devam ederken bilimsel çalışmaların önemi de artmaya devam ediyor. Koronavirüse karşı savaş yalnızca aşı geliştirmekle sonuca varılmıyor, virüsle temasa geçen insanları en hızlı ve doğru şekilde belirlemek de koronavirüsün önüne geçmek için aynı derecede önem taşıyor.

İşte bu konuda büyük bir gelişme bugün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) yaşandı. ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, dünyadaki tanı kitlerinden farklı olarak çift antikorlu bir tanı kiti geliştirdi.

Piyasadakilerden daha hızlı ve daha güvenilir:

çomü tanı kiti

ÇOMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri tarafından 'İleri Araştırma Projeleri' kapsamında desteklenen çalışmayla geliştirilen test kiti, insanda üretilen, virüse özel iki farklı antikorun tek bir test kitinde tanısının yapılmasını sağlıyor. Böylelikle şu an kullanılan kitlerden daha güvenilir ve daha hızlı sonuç elde edilebiliyor.

Çalışmayla geliştirilen test kiti hakkında konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk tarafından geliştirilen test kitinin dünyada ilk defa yapıldığını belirtti. Rektör Sedat Murat, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

çomü tanı kiti

"PCR'lerde biliyorsunuz doğruluk oranı yüzde 63 oranında değişiyor. Yani yüzde 40 civarında bir yanılma payı var ama hocamızın geliştirmiş olduğu bu testle kısa bir sürede yani 5-10 dakika içerisinde yüzde 100 bir sonuç elde ediliyor. Daha sonraki dönemde de COVID-19 geçirip, geçirmediğini de tespit ediyor.

COVID-19 ise bunu ortaya koyan bir test. Hızlı sonuç veriyor ve yüzde yüz sonuçlu bir test. Dünyadaki uygulamalar, daha çok tek protein üzerinde yapılan bir çalışma ama bizim hocamız, iki protein üzerinde çalışmasını yürütüyor. Bundan dolayı ayrı bir özelliği var. Biz bu proje ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak gerçekten övünç duyuyoruz."

Çalışma, üniversitenin öz kaynaklarıyla yürütüldü:

çomü

Geliştirdiği test kiti hakkında konuşan Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, test kitinin 8 dakikada sonuç verdiğini belirtti. Sezgintürk, çalışmanın mart ayının ortasından itibaren tamamen üniversitenin öz kaynaklarıyla yürütüldüğünü ve insanın bağışıklık sisteminde oluşturduğu antikorları hedef alan bir test kiti geliştirdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını; birkaç hafta içerisinde gerçek kan örnekleri üzerinde optimizasyon çalışmalarının da biteceğini ekledi. Sezgintürk, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Seri üretimle alakalı tabii girişimlerimiz olacak, geliştirdiğimiz kitin önce patent haklarının alınması gerekecek. Ülkemizin fon veren kuruluşlarına da başvuracağız. Onların da bu konuda çok ciddi destekleri oldu zaten. KOSGEB, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları ve Sağlık Bakanlığı gibi ülkemizin önemli fonlayıcı kuruluşlarına da projemizi tanıtarak, seri üretime geçmeyi planlıyoruz."

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/comude-8-dakikada-sonuc-veren-cift-antikorlu-covid-19-tani-kiti-gelistirildi-6028979/
65
7
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
65
7
1
1
1