• Anasayfa
  • Bilim
  • Bazı Şarkılar, Koronavirüsün Yayılımını Hızlandırıyor

Bilim İnsanlarına Göre Bazı Şarkılar, Koronavirüsün Yayılımını Hızlandırıyor

66
6
4
3
1
Yeni bir araştırma gerçekleştiren bilim insanları, içinde B ve P harfi bulunan şarkıları söylerken etrafa daha fazla damlacık yaydığımızı ve virüsün yayılma ihtimalini artırdığımızı ortaya koydu. İçinde fazlasıyla B ve P bulunan şarkılara örnek olarak ise Happy Birthday şarkısı gösterildi.

Koronavirüsün nasıl yayıldığı ve alınması gereken önlemler ilgili toplumu bilinçlendirmek adına çalışmalarına devam eden bilim insanları, son olarak hangi şarkıların koronavirüsün yayılma hızını artırdığını ortaya çıkarmak için yeni bir çalışma gerçekleştirdiler.

İsveç’teki Lund Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmada, şarkı söylediğimiz esnada ağzımızdan ne kadar damlacık çıktığı mercek altına alındı. Söz konusu araştırmaya göre içinde fazla sayıda ‘B’ ve ‘P’ harfi bulunan şarkılar, etrafa daha fazla damlacık saçılmasına neden oluyor.

happy birthday

Söz konusu araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan Malin Alsved, “Özellikle ünsüzlerin söylenmesi çok büyük damlacıklar açığa çıkarıyor ve ‘B ve P harfleri’ en büyük aerosol yayıcılar olarak öne çıkıyor” diyerek şarkı söylemenin de koronavirüsü yaymaya neden olabileceğini ortaya koydu.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre doğum günlerinde en az bir kez söylenen İyiki Doğdun şarkısının İngilizce versiyonu olan Happy Birthday, bu konuda en dikkat çeken şarkılardan biri. Neyse ki şarkının Türkçe versiyonunda ne ‘B’ ne de ‘P’ harfi bulunmuyor. Siz yine de şu dönemde şarkı söylerken sesinizi yükseltmemeye ve etrafa çok fazla damlacık yazmamaya dikkat edin...

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/bilim-insanlarindan-ilginc-uyari-dogum-gunu-sarkisi-soylemeyin,XC7Hts8HDUysBDRTtVcl3w
66
6
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
66
6
4
3
1