İlkokulda Ezberlediğimizden Çok Daha Fazla Etkiye Sahip Olan 'Türkiye’nin Matematik Konumu' Nedir? Sonuçları ve Özellikleri

7
2
1
0
0
İklim koşullarımızı, saat farkını ve daha birçok koşulu belirleyen Türkiye'nin matematik konumu, özellikleri ve sonuçları nedir diye merak ediyorsanız, ülkemizdeki ve dünyadaki önemini sizler için bir araya getirdik. Dilerseniz hiç lafı uzatmadan içeriğimize geçelim.

İklim koşullarını, saat farklarını ve daha birçok etkeni ortaya çıkaran Türkiye’nin matematik konumu, özellikleri ve sonuçları da olmak üzere tüm detaylarıyla birlikte ele aldık. Matematik konumu, farklı hesaplamalar ile yapılabilecek ve her ülkenin belli iklim koşullarını yaşamasında büyük rol oynayan bir unsur olmakla birlikte, meridyenler ile de fazlasıyla bağlantılıdır. Aslında tamamiyle ülkenizin ekvatora ve meridyenlerin başlangıcına olan yakınlığı ile hesaplanan matematik konumu, her ne kadar günümüzde pek bilinmese bile önemli ölçüde koşullarımızı oluşturuyor.

Biz de sizler için öncelikle matematik konumu ne demek sorusuyla başladık ve Türkiye’nin matematik konumunun bizlere ne katacağı hakkında detaylıca bilgiler verdik. Baktığımızda, bu zamana kadar gördüğümüz tüm iklim koşulları aslında ülkemizin matematik konumundan kaynaklanıyor. Dilerseniz hiç lafı uzatmadan matematik konumu nedir, Türkiye’nin matematik konumu nerede, özellikleri ve sonuçları gibi soruların yatınına geçelim.

İlk olarak, matematik konumu ne demek?

dünya

Tüm detaylardan önce, matematik konumu ne demek sorusunu cevaplayalım. Matematik konumu, belirlediğiniz bölgenin enlem ve boylamlarına bakılarak belirlenen konumuna verilen isimdir. Matematik konumu hesaplanırken bulunduğunuz yerin ekvatora ve başlangıç meridyenine yani Greenwich’e olan uzaklıkları öncelik olarak alınmaktadır. Hesaplanan uzaklık, başka kilometre olmak üzere aynı zamanda derece cinsinden de belirlenebiliyor.

Matematik konumu, bitki örtüsü, iklim, hayvanlar, akarsular, topraklar ve daha birçok önemli detaylar üzerinde oldukça büyük bir öneme sahip.

Peki Türkiye’nin matematik konumu nedir?

Türkiye'nin uzaydan görünümü

Güzide ülkemiz Türkiye’nin matematik konumu nedir sorusuna gelecek olursak, ülkemiz 36°-42° kuzey paralelleri ve 26°-45° doğu meridyenlerinde yar alıyor. Bir diğer adı ile Orta Kuşak’ta yer alan Türkiye, orta kuşağın Ekvator’a yakın olan bir konumunda bulunuyor. Bu da her ülkenin matematik konumuna göre ekstra özelliklere sahip olması gibi, Türkiye’ye de bir ayrıcalık tanıyor.

Türkiye’nin uç noktalarına bakacak olursak, hemen doğumuzda İran, Azerbaycan sınırımız bulunuyor. Batıya döndüğümüzde ise Gökçeada-avlaka burnu ve kuzeye döndüğümüzde ise Sinop-İnce Burun bulunuyor. Ülkemizin güneyinde ise Hatay - Beysun Köyü güneyi mevcut.

Türkiye’nin matematik konumunun özellikleri:

Türkiye'de yaz ve kış

 • Ülkenin iklim koşullarını belirliyor
 • Kış aylarında yaşanan yağışları belirliyor
 • Gölgelerin sürekli kuzeye düşmesini sağlıyor
 • Ülkemiz kuzey yarım kürede olduğu için, kuzeye doğru sıcaklıklar azalıyor.
 • Kuzeyden rüzgarları sıcaklığı azaltır, güney rüzgarları ise sıcaklığı daha da artırır.
 • Ilıman iklim koşullarının yaşanmasına neden oluyor.
 • Türkiye’deki dağların güney yamaçları daha sıcak olduğu için, nüfus dağılımının daha çok güney yamaçlarda bulunmasına neden oluyor.
 • Dört mevsimin belirgin bir şekilde kalmasını ve art arda yaşanmasını sağlıyor.
 • Karadeniz’e göre, Akdeniz’in daha tuzlu olmasını sağlıyor.
 • Türkiye’nin Akdeniz iklim kuşağında bulunuyor.
 • Güneş ışınlarının paralel vurmasını sağlıyor
 • Türkiye’nin en batısı ile en doğusu arasında, tam 76 dakikalık bir saat farkı ortaya çıkıyor. Bununla birlikte güneş batıda, doğuya göre 76 dakika sonra doğuyor.

İklim koşulları başta olmak üzere, Türkiye’nin matematik konumunun özellikleri nelerdir sorusu aslında birçok duruma neden oluyor. Güneş ışınlarımızın ülkeye paralel vurması, ılıman bir iklime sahip olmamız, dört mevsim yaşanması, kuzey ve güney rüzgarları ve saat dilimi farklılıkları ile birlikte, ülkemizin matematik konumu oldukça önemli detaylardan bir tanesi.

Türkiye’nin matematik konumunun sonuçları:

Türkiye uzaydan görünüm

 • Ilıman kuşağın güney tarafında yer alıyor
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Türkiye orta kuşakta yer alıyor.
 • Akdeniz İklimi kuşağında bulunan Türkiye, kurak iklimin etkisi altında olan bir ülkedir.
 • Hem sürekli sıcak, hem de sürekli soğuk olmayan bir ülke olan Türkiye, sıcak ve soğuk iklim kuşakları arasındaki orta kuşak alanında bulunuyor.
 • Türkiye’de yıllık sıcaklık farkı oldukça fazla.
 • Kış aylarında kuzeyde bulunan kutup hava kütlelerinin, yaz aylarında ise güneyde bulunan tropikal hava kütlelerinin etkisinde kalır.
 • Güneş ışınlarını maksimum 77 derecelik ısıyla alabiliriz. Güneş ışınları, Türkiye’ye dik bir şekilde gelmez.
 • Türkiye’nin en kuzeyi ve en güneyi 666 kilometrelik bir kuş uçuşu uzaklık mesafesine sahip.
 • Meridyenler arası uzaklık 85 kilometredir.
 • 4 mevsimin hepsi, belirgin olarak yaşanıyor.
 • Kuzeyden güneye doğru gittikçe sıcaklık seviyesi düşer.
 • En kuzeyde en uzun gündüz 15 saat, kışın ise en uzun gece 15 saat olarak yaşanıyor.

Türkiye’nin matematik konumu sonucu yukarıdaki listede gördüğünüz gibi. Ülkemizde, güneyden kuzeye doğru hareket ettiğinizde sıcaklık düşerken, tam tersini yaptığınızda ise sıcaklık artıyor. Bununla birlikte, Türkiye kurak iklimin etkisi altında kalan ülkelerden bir tanesi ve bunun sebebi ise Akdeniz iklimi kuşağında bulunuyor olmamız.

Antalya ve Erzurum

Türkiye, hem sıcak hem de çok soğuk olmayan nadir ülkelerden bir tanesi. Ama bununla birlikte, ülkemizde sıcaklık farkı oldukça fazla. Örneğin bazı dönemlerde ülkenin doğusunda donma gibi riskler ile karşılaşırken, bir diğer tarafında ise yoğun güneş dolayısıyla yüksek sıcaklıklar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Türkiye’nin matematik konumu, güneş ışınlarını dik alamamamıza da neden oluyor. Güneş ışınları, ülkemize paralel olarak geliyor ve maksimum 77 derece ile alabiliyoruz. Matematik konumu, Greenwich’ten başlayan meridyenler ve ekvatora olan yakınlığımız ile hesaplanan matematik konumu, ülkemiz üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Türkiye, 36°-42° kuzey paralelleri ve 26°-45° doğu meridyenlerinde bulunan bir orta kuşak ülkesi olmakla birlikte, buna özel özelliklere de sahip. Ülkemizde 4 mevsim yaşanması, sık sık yağışlı olması, saat farkları ve daha birçok detay aslında matematik konumundan kaynaklanıyor. Bu sayede ise matematik konumunun önemini anlamış oluyoruz. Sizler matematik konumu ve genel olarak

Sizler Türkiye’nin matematik konumu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı ve matematik konumu hakkında edindiğiniz bilgileri de aşağıya bırakmayı unutmayın.

7
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
0
0