• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bir Uzman Türkiye’de Beklediği Yeni Depremin Yerini Açıkladı

Prof. Dr. Ercan, Türkiye’de Beklediği Yeni Depremin Yerini Açıkladı

91
15
7
6
6
Manisa ve Elazığ'da meydana gelen depremlerle birlikte deprem gerçeğini yeniden hatırlayan ülkemiz, yakında bir büyük depreme daha ev sahipliği yapabilir. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın sunduğu verilerle birlikte yaptığı açıklamalara göre depremin sıradaki durağı Balıkesir'in Sındırgı ilçesi olabilir.

Birçok bölgesinde meydana gelen çeşitli büyüklükteki depremlerle sallanan Türkiye, Elazığ’daki 6,8 büyüklüğündeki depremle bir kez daha ‘deprem ülkesi’ olduğunu bizlere hatırlattı. Komşu ülkelerin de etkilendiği deprem yüzünden onlarca kişi evsiz kalırken 41 kişi de maalesef hayatını kaybetti. Yurt genelinde büyük destek gören yardım toplama faaliyetleriyse hâlâ sürüyor.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Elazığ depreminden 4 gün sonra Kırkağaç’ta meydana gelen depremin ardından yaptığı açıklamada sonraki depremin nerede olabileceğine dair açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ercan, en son büyük depremini oldukça eski bir tarihte yaşayan Balıkesir bölgesine dikkat çekerek vatandaşları ve yetkilileri uyardı.

Yeni deprem Balıkesir’de olabilir:

elazığ deprem balıkesir

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bugün saat 14.26’da Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde meydana gelen depremin ardından Kırkağaç’a yakın başka bir bölge hakkında uyarılarda bulundu. Ercan, yaptığı açıklamalarda şu tespitlere yer verdi:

“7 ile 9 km derinde granit katmanı içinde olan M4,8-M5,1 ilk deprem yaklaşık 4 km’lik bir kırık oluşturmuştur. Kırık düzlemi çalışmalarına göre sağ doğrultu atımlı bir kırık işlemiştir. Bu bölgede kırıklar küçük olduğundan büyük depremler üreterek bir vuruşta gerginliği boşaltamamaktadır. Depremlerle depremcikler Akhisar’ın kuzeyinde, Balıkesir yolu boyunca uzanan iki ana kollu kırıklar boyunca birbirleriyle birleşir biçimde oluşmaktadır. Son depremle birlikte kırılma, Balıkesir/Sındırgı dolayında Simav kırığıyla kesim yerine ulaşmıştır.”

Bölgede son deprem 50 yıl önce yaşandı:

balıkesir manisa elazığ deprem

Olası bir depremin muhtemel hedefi olarak Balıkesir’in Sındırgı ilçesini gösteren deprem uzmanı, bu bölgede meydana gelen son büyük depremin 1969 yılında gerçekleştiğini hatırlattı.

M6,1 depreminden beri biriken gerginliğin ancak M6’dan büyük bir depremle boşalabileceğini belirten Prof. Dr. Ercan, bölgedeki gerginliğin her an bir depremi beraberinde getirebileceğini ve bunun kesinlikle şaşırtıcı olmayıp önlem alınması gerektiğini hatırlattı.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/manisada-depremin-yeni-adresi-sindirgi-olur-5593276/
91
15
7
6
6
Emoji İle Tepki Ver
91
15
7
6
6