• Anasayfa
  • Yaşam
  • Türkiye'nin İlk Siber Güvenlik Lisesi İstanbul'da Açıldı

Türkiye'nin İlk Siber Güvenlik Lisesi İstanbul'da Açıldı

88
8
6
4
3
Türkiye'nin ilk siber güvenlik lisesi İstanbul'da açıldı. Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak isimlendirilen bu lise, ilk kez bu yıl öğrenci alacak ve 5 yıl eğitim verecek. Lisede okuyan öğrenciler, siber güvenlik uzmanı açığını kapatmak üzere yetiştirilecekler.

Akıllı telefonların, bilgisayarların ve internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte siber güvenlik, büyük bir önem arz eder oldu. Hal böyle olunca da sektörde yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Türkiye'de, ilk kez bir siber güvenlik lisesi açıldı. Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak isimlendirilen bu lisede siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesi sağlanacak.

Bugün, Türkiye'nin ilk siber güvenlik lisesi için bir tanıtım toplantısı ve iş birliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel'in katılımıyla gerçekleştirilen törende, lise ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu.

Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Yapılan açıklamalara göre Türkiye'nin ilk siber güvenlik lisesinde 5 yıllık eğitim verilecek. Öğrenciler, bu eğitimin ilk yılında sadece İngilizce dersi görecekler. Hazırlık bölümünü tamamlayan öğrencilerse siber güvenlik eğitimlerinin yanı sıra normal lise eğitimlerine devam edecekler. LGS sonuçlarına göre 2020-2021 eğitim öğretim yılında (bu yıl) ilk kez öğrenci alacak olan lise, ilk yılında 30 öğrenciye ev sahipliği yapacak.

Türkiye'nin ilk siber güvenlik lisesi, İstanbul dışında da öğrenci alabilecek. Çünkü yetkililer, oluşturdukları kampüs alanında öğrencilerin yaşamlarını sürdürebilmelerini de sağlamışlar. Ayrıca öğrencilere kalacak yer imkanı da sunuluyor. Lisede Adli Bilişim Laboratuvarı ve Siber Güvenlik Tatbikatı Laboratuvarı'nın yanı sıra, Robotik Kodlama Atölyeleri de bulunuyor. Öğrenciler bu sayede, öğrendikleri teorik bilgileri uygulama imkanı da yakalayacaklar.

Siber güvenlik lisesi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, siber güvenlik lisesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda bu tür bir girişimin çok önemli olduğunu çünkü savaşların siber ortamda gerçekleştiğini açıkladı. Riskin çok yüksek olduğunu dile getiren Yerlikaya, Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türkiye'nin önemli açıklarından bir tanesinin kapatılacağını sözlerine ekledi.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak siber güvenliğin önemine vurgu yaptı. Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Türkiye'de ilk olacağını dile getiren Avdagiç, bunun sadece başlangıç olduğunu ilerleyen dönemlerde bu tür liselerin sayısının artacağını ifade etti. Avdagiç'e göre bu lise, siber güvenlik eğitiminin önlisans ve lisans eğitimlerini de tetikleyecek.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/egitim/istanbulda-turkiyenin-ilk-siber-guvenlik-lisesi-acildi,pXNJTZmV90KDUneX_mdNkg
88
8
6
4
3
Emoji İle Tepki Ver
88
8
6
4
3