Türkiye'den Üç Kişinin Etkilendiği Twilio Saldırısında 130'dan Fazla Şirketin Bilgileri Çalındı

5
2
1
0
0
Twilio’ya gerçekleştirilen kimlik avı saldırısından sonra aralarında Signal, Twitter, Microsoft gibi dev şirketlerin olduğu iddia edilen 130 şirketin kullanıcı verileri hackerlar tarafından ele geçirildi.

Twilio’ya yakın zamanda gerçekleştirilen kimlik avı saldırısının ardından yaklaşık 1.900 Signal kullanıcısının telefon numaralarının çalındığı ortaya çıkmıştı. Kimlik avı yoluyla Twilio’nun müşteri destek hattına erişmeyi başaran bir hacker, istediği gibi kullanıcıların mesaj geçmişine, profil bilgilerine ya da kullanıcıların kişi listesine erişebiliyordu. Saldırı kısa süre içerisinde Twilio tarafından durdurulmuştu ancak ortaya çıkan bilgilere göre bu saldırıdan yalnızca Signal etkilenmedi.

Farklı uygulamalara sesli ve görüntülü mesaj gönderme olanağı sunan Twilio, geçtiğimiz günlerde büyük bir kimlik avı saldırısıyla karşı karşıya kalmıştı. Güvenlik firması Group-IB'ye göre, bu saldırı sonrasında bilgisayar korsanlarının kimlik avı kiti, yaklaşık 10.000 kullanıcının giriş bilgilerini ele geçirdi ve çoğu ABD merkezli 130’dan fazla kuruluş bu saldıran dolayı zarar gördü.

Twitter, Microsoft ve Coinbase gibi dev şirketlerin bilgileri çalınmış olabilir

Kimlik avı

Siber güvenlik firması Group-IB'ye göre bilgisayar korsanları, çoğu ABD merkezli 130'dan fazla kuruluşu hedef almak için "0ktapus" adlı bir kimlik avı kiti kullandı. Perşembe günü, kullanılan araçları kapsayan ve bilgisayar korsanlarından birinin olası kimliğini ortaya çıkaran bir rapor yayınlayan firma, 169 farklı alanda gerçekleşen saldırının ölçeğinin çok büyük olduğunu iddia ediyor.

Mart 2022’de başladığı belirtilen ve şu ana kadar yaklaşık 10.000 giriş bilgisinin çalındığı düşünülen saldırılar sonucunda finanstan telekoma kadar birçok alan hedef alındı. Group-IB tarafından saldırıya uğradığı belirtilen şirketler arasında Microsoft, Twitter, T-Mobile, Riot Games ve Epic Games gibi dev şirketler yer alıyor. Ancak bu konuda hiçbir şirket açıklama yapmadı.

Kullanıcı giriş bilgileri nasıl çalınıyor?

Kimlik avı

Rapora göre Türkiye’den üç kişinin etkilendiği bu saldırıda kullanılan kimlik avı kiti, şüpheli olmayan kimlik avı mesajları ile kullanıcıları kandırarak oturum açma bilgilerini girmeleri için tasarlanmış ve web siteleri oluşturabilen bir dizi yazılım aracıdır. Bu durumda, 0ktapus korsanları çeşitli şirketlerdeki çalışanlara SMS mesajları gönderiyor. Bu mesajlar, görünüşte meşru, ancak nihayetinde sahte, şifreleri kaydedebilen 0kta giriş sayfalarına açıylıor.

Kurban, kimlik avı sitesini her zaman girdiği site sanıyor ve büyün bilgilerini giriyor. Group-IB’nin raporuna göre kurbanlardan kullanıcı adları ve şifreleri isteniyor ve ardından 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) kodunu soran ikinci bir sayfa gösteriliyor. Kullanıcılar gelen şifreyi buraya giriyor ve böylece kimlik avı gerçekleşmiş oluyor.

Rapora göre 0ktapus'un mart ayından bu yana 5.441 çok faktörlü kimlik doğrulama kodu da dahil olmak üzere en az 9.931 kullanıcı kimlik bilgileri çalındı. Group-IB'ye göre, gerçekleşen bu son saldırılar, bugüne kadar bu ölçekteki en büyük saldırılardandı. Bu tür olayların içerisinde şirketlerden birileri olduğu düşünülüyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/26/23323036/phishing-scam-campaign-twilio-hack-companies
5
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
0
0