Twitch'ten Yayıncıları Sinir Küpüne Dönüştüren Reklam Kuralları Değişikliği

6
2
1
0
0
Twitch'ten Yayıncıları Sinir Küpüne Dönüştüren Reklam Kuralları Değişikliği
Twitch, yayıncıları üçüncü taraf reklamlar konusunda fazlasıyla sınırlayan yeni politikalarını duyurdu. Fakat gelen tepkilerin ardından bir özür açıklaması geldi.

Günümüzün en popüler canlı yayın platformu Twitch, 6 Haziran’da reklam kurallarında köklü bir değişikliğe gitmişti. Sürpriz bir şekilde gelen bu değişiklik ile yayıncıların yayın sırasında gömülü video ve ses formatlarında reklam yapılması yasaklanmıştı.

Ayrıca neredeyse her Twitch yayınında gördüğümüz marka logolarının da boyutları ekran boyutunun %3’ü olacak şekilde sınırlandırılmıştı. Söz konusu değişiklikler, irili ufaklı tüm yayıncıları derde sokarken tepkiler de çığ gibi arttı.

Twitch’e gelen tepkiler:

  • “Hey Twitch, içerik üreticilerin yaptıklarını engellemek yerine daha fazlasını yapmalarına yardım etmeye ne dersin? Daha mantıklı görünüyor.”

Bu değişiklikler üzerine en büyük yayıncılardan Asmangold platformdan tamamen ayrılabileceğini söyledi, MrBeast gibi Twitch’te aktif olmayan isimler bile Twitch’e yüklendi. Twitch, tepkilerin ardından özür dilemek zorunda kaldı.

Tabii bu tepkilerin ana nedeni, yayıncıların ana gelir kaynağının üçüncü taraf reklamlar olmasıydı. Bazı yayıncılar, yeni yasaklarla gelirlerinin %80’ini dahi kaybedebileceğini paylaştı.

Reklam politikaları yeniden yazılacak:

Twitch, Twitter’dan paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugünün markalı içerik politikası güncellemesi aşırı kapsamlıydı. Bu, kafa karışıklığına ve hüsrana yol açtı ve bunun için özür dileriz. Yayıncıların sponsorlarla doğrudan ilişki kurma olanaklarını sınırlamayı düşünmüyoruz ve bunun yayıncıların gelir elde etme yönteminin önemli bir parçası olduğunu anlıyoruz.

Üçüncü taraf reklam ağlarının diğer hizmetlerle tutarlı olarak Twitch'te video ve görüntülü reklam satışını yasaklamayı amaçlayan mevcut reklam politikamıza açıklık getirmek istedik.

Politika dilinde yanlış yaptık, yönergeleri daha net olacak şekilde yeniden yazacağız. Endişelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Dili güncelledikten sonra topluluğu bilgilendireceğiz.

Yasaklardan geri dönüş olacak mı?

Bilinmiyor. Twitch, paylaştığı açıklamasında reklam politikasındaki yeni sınırlamaları geri çekip çekmeyeceğine dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

6
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
0
0