Twitter'da Ünlüler Adına Açılan Sahte Hesaplara Dikkat! On Binlerce Takipçiye Ulaşıyorlar

10
4
0
0
0
Twitter'da ünlüler adına birçok sahte hesabın açıldığı ortaya çıktı. On binlerce takipçiye ulaştığı belirtilen bu hesapların ünlüler dışında gündemde olan insanları da taklit ettiği belirtiliyor.

Akıllı telefonlarla ile birlikte hayatımızın önemli bir parçası hâline gelen sosyal medya platformları, her ne kadar zaman geçirmek için iyi mecralar olsa da bazı dikkatli olunması gereken şeyleri bünyesinde barındırabiliyor. Gün geçtikçe artan sahte hesaplar da bunlardan birisi.

İnternet araştırmaları yürüttüğünü belirten SociMonitor isimli bir servis tarafından paylaşılanlar da bu durumun ülkemizde artmış olaibleceğini ortaya koyuyor. SociMonitor’ün Twitter üzerinden paylaştığı bir flood, ünlüler adına birçok sahte hesabın açıldığını gösteriyor.

Ünlü isimler adına açılan sahte hesaplar binlerce takipçiye ulaşıyor

Yapılan paylaşıma göre Twitter’da ünlüler adına birçok sahte hesap açılıyor ve bu hesaplar on binlerce takipçiye ulaşabiliyor. Bunları tespit ettiğini belirten SociMonitor, hesapların bir grup tarafından açıldığını ifade ediyor. 

Konu hakkında verilen ilk örnek ünlü sanatçı Sezen Aksu adına açılan bir hesap. Buna göre bu hesaplar, Twitter’da daha önce açılmış sahte hesaplar tarafından RT edilerek büyütülüyor. Ayrıca profillerde parodi ibarelerinin bulunduğu, bunun ise sosyal medya platformunun yanıltıcı ve aldatıcı kimlikler politikasını ihlal etmemek nedeniyle yapıldığı aktarılıyor. 

Bunun yanı sıra SociMonitor, sahte hesapların yalnızca ünlüleri değil, aynı zamanda ülkede gündem olan kişi ve hesapları da taklit ettiğini aktarıyor. Kadir Şeker gibi isimler de buna örnek olarak veriliyor. Paylaşımda Şeker adına açıldığı belirtilen bir hesabın daha sonra ünlü oyuncu Selçuk Yöntem’e ait olduğu belirtilen bir hesaba dönüştüğü görülüyor.

Ek olarak bu tarz hesapların haber hesaplarına dönüştürüldüğü bile aktarılıyor. Buna göre Beyazıt Öztürk adına açılan bir hesap, daha sonra değiştirilerek bir haber hesabına çevrildi. Ayrıca paylaşım, bu haber hesabının daha önce bahsettiğimiz diğer sahte hesaplar tarafından desteklendiğini de ortaya koyuyor. Bu da sahte hesapların birbirine bu tarz destekler yaparak büyüdüğünü gösteriyor. 

Flood’un tamamına buradan ulaşarak belirtilen sahte hesapları görebilirsiniz. Özellikle Twitter’da oldukça yaygın olan bu hesaplar konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini de belirtmeyden geçmemek gerek.

10
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
4
0
0
0