Twitter, Yanlış Bilgiler İçeren Tweetleri Beğenmeden Önce Kullanıcıları Uyaracak

10
8
7
1
0
Twitter tarafından yapılan yeni açıklamalara göre sosyal medya platformu, kullanıcılar yanlış bilgi etiketi taşıyan bir tweete beğenmeye kalktıklarında beğenmeden önce kullanıcıları uyaracak.

Sosyal medya platformları, uygulamaları üzerinden binlerce kişiye ulaşan yanlış bilgilere karşı savaş açalı epey uzun zaman oluyor. Bununla birlikte, bu ayın başlarında gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinde yanlış bilgilerin yayılmasına karşı alınan önlemler daha da katılaşmıştı.

ABD seçimleri boyunca Twitter, yanlış bilgiler içeren tweetlere karşı oldukça proaktif bir yaklaşım sergiledi ve bu kapsamda mevcut ABD başkanı Donald Trump’ın tweetleri dahi “Yanlış bilgiler içeriyor” şeklinde etiketlenmişti. Twitter şimdi ise yanlış bilgiler içeren tweetleri etiketlemedeki yaklaşımını daha da katılaştıracağını açıkladı.

Twitter, yanlış bilgiler içeren tweetlerin beğeni sayılarını düşürecek

twitter

Twitter’ın açıklamalarına göre artık kullanıcılar, yanlış bilgi etiketine sahip bir tweeti beğenmeye çalıştıklarında bir açılır pencere uyarısı ile karşılaşacaklar. Twitter, yeni uygulamasıyla yanlış bilgiler içeren tweetlerin beğeni sayılarını ciddi şekilde düşürmeyi hedefliyor.

Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre tweetlere eklenen uyarı etiketleri, yanlış ya da yanıltıcı bilgilerin yayılmasını yüzde 29 azaltmayı başarmış durumda. Yanlış bilgiler içeren tweetlerin beğeni sayılarını azaltmak, hem bu tweetlerin farklı kullanıcıların ana sayfasına düşmesinin önüne geçecek, hem de daha fazla beğeni almak isteyenlerin yanıltıcı bilgilere başvurmasını engelleyecek.

Kaynak : https://thenextweb.com/plugged/2020/11/24/twitter-now-warns-you-before-liking-a-tweet-labeled-for-misinformation/
10
8
7
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
8
7
1
0