Valve, Yapay Zekâyla Oluşturulan Oyunları Neden Yasakladığını Açıkladı

19
4
3
2
2
Oyun dünyasının öne gelen isimlerinden Valve, yapay zekâ ile geliştirilen içeriklere sahip oyunları engellemeye başladı. Ancak bunun haklı bir gerekçesi de var gibi duruyor.

Üretken yapay zekâlar artık oyun dünyasına da giriş yaptı. Hatta oyun devi Unity, oyun geliştiricilerinin görseller, animasyonlar, dokular ve daha pek çok şeyi tek cümlede oluşturabilecekleri “Muse” adını verdiği yapay zekâ aracını kullanıma sundu.

Fakat en popüler oyun platformu Steam’in sahibi Valve, üretken yapay zekâların oyunlarda kullanılmasına pek de sıcak bakmıyor. Üstelik bu teknolojilerden faydalanan bazı oyunların Steam’de yayınlanmasının önüne geçiliyor.

Valve, yapay zekâ ile oluşturulan içeriklere ev sahipliği yapan "bazı" oyunların önüne geçiyor:

valve

Valve, bu konuda bir açıklamada bulunmadı. İddiaları gündeme getiren şey haziran ayı içinde Reddit’te yapılan iki paylaşım oldu. r/aigamedev’de paylaşım yapan “potterharry97” adlı kullanıcı, yaptığı oyun başvurusunda Steam’den şu yanıtı aldı:

“Valve, Geliştiricinin gerekli tüm haklara sahip olmadığı oyunları yayınlayamaz.
İncelemenin ardından, oyun üzerinde bir veya daha fazla üçüncü tarafa ait gibi görünen fikri mülkiyet tespit ettik. Özellikle, üçüncü taraflara ait telif hakkıyla korunan materyallere dayandığı anlaşılan yapay zekâ tarafından oluşturulan sanat varlıklarını içeriyordu.
Yapay zekâ tarafından oluşturulan bu tür sanat eserlerinin yasal mülkiyeti belirsiz olduğundan, oyununuzu eğiten veri kümesinde kullanılan tüm fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunuzu bir şekilde doğrulamadığınız sürece, oyununuzu yapay zekâ tarafından oluşturulan bu varlıkları içerirken yayınlayamayız.”

r/DefendingAIArt’ta paylaşım yapan bir diğer kullanıcı da Valve’dan benzer bir ret cevabı aldı. Ayrıca Valve’ın bu kararının arka planı olabilecek detaylara da işaret etti:

“Bir süre önce, yapay zekâ teknolojisini kullanan oyunlara artık Steam'de izin verilmiyor. Neden? Yasal belirsizlikler nedeniyle. Valve'ın amacını anlıyorum, bu şirket politikasına aykırı değil.
Sorun şu ki, modeller telif hakkıyla korunan materyaller üzerinde eğitildi ve mahkeme kararları veya yasal değişiklikler gelene kadar kimse bunların ticari olarak kullanılmasına izin verilip verilmediğinden emin olamaz. Bu nedenle Steam, yayınladıkları içerikten sorumlu oldukları için şimdilik güvenli oynamaya karar verdi.”

GÜNCELLEME - 4 Temmuz: Valve'dan açıklama geldi:

Oyun dünyasında yankı yapan bu dedikoduların ardından Valve, resmi bir açıklama yaptı. Eurogamer'a açıklama yapan şirket, yapay zekâyı ve yapay zekânın oyun geliştiriciliğinde kullanımını öğrenmekte olduğunu belirtti.

Neden böyle bir karar aldığı konusunu ise şu açıklamayla açtı:

 "Bir geliştiricinin resimler, metin ve müzik gibi şeyler oluşturmak için yapay zekâyı kullanma konusunda yeterli haklara sahip olup olmadığını bilmek her zaman mümkün olmadığından yapay zekânın oyunlara girişini zorlaştırabilir.
Bunun sürekli gelişen bir teknoloji olduğunu biliyoruz ve amacımız onu Steam'de kullanmaktan caydırmak değil; bunun yerine, onu zaten var olan inceleme politikalarımıza nasıl entegre edeceğimiz üzerinde çalışıyoruz. Açıkça ifade etmek gerekirse, inceleme sürecimiz, görüşümüzün ek bir katmanı değil, mevcut telif hakkı yasası ve politikalarının bir yansımasıdır. Bu yasalar ve politikalar zaman içinde geliştikçe bizim sürecimiz de gelişecektir."

Kaynak : https://kotaku.com/valve-ai-art-generator-steam-crypto-ban-metaverse-pc-1850590856
19
4
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
19
4
3
2
2