Gizlilik Politikaları Nedeniyle Kullanıcılarını Başka Uygulamalara Kaptıran WhatsApp, Şeffaflık Sözü Verdi

10
1
0
0
0
WhatsApp, yaptığı politika değişikliklerinde daha şeffaf olacağı konusunda Avrupa Birliği'ne taahhüt verdi. Platformun bu kararı, 2021 yılında büyük tepki toplayan politika değişikliğinin ardından geliyor. Kafaları karıştıran o değişiklik, verilerin Facebook ile paylaşılacağını göstermiş ve kullanıcıların diğer uygulamalara yönelmesini sağlamıştı.

Dünyanın en popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, 2021 yılının ocak ayında yeni bir gizlilik politikası yayınlamıştı. Ancak bu politika, verilerin Facebook ile paylaşılabileceği izlenimi yaratması nedeniyle kullanıcılardan büyük tepki toplamıştı. Platform, durumun yanlış anlaşıldığını belirten açıklamalar yapsa da o dönemdeki birçok kullanıcı, WhatsApp’ı bırakarak Telegram ve Signal gibi uygulamalara geçmeye başlamıştı.

Aradan iki yıl geçmesinin ardından WhatsApp, kafa karıştırıcı hizmet şartları konusunda bugün bir karar aldığını duyurdu. Meta yönetiminde faaliyet gösteren platform, politikalarında daha şeffaf olacağı konusunda Avrupa Birliği’ne taahhüt verdi.

WhatsApp, kullanıcıların politika değişikliklerini kabul etmesini ve reddetmesini kolaylaştıracak

Avrupa Komisyonu’nun internet sitesinden yapılan basın açıklamasına göre WhatsApp, artık kullanıcıların hizmet şartları güncellemesini reddetmesini kolaylaştırılacak. Ayrıca bunu yaptıklarında neler olacağı konusu da daha net aktarılacak.

Avrupa Komisyonu, 2021 yılındaki tartışmalı politika değişikliğinin sonrasında geçen yıl WhatsApp’tan bir talepte bulunmuştu. Platforma gönderilen mesajda, kullanıcıların neyi kabul ettiklerini ve verilerinin nasıl kullanılacağını daha kolay anlamasının sağlanmasının gerekli olduğu belirtilmişti. WhatsApp da bunun ardından değişiklikler yapmaya başlamıştı.

Platform, şimdi de kullanıcıların politika değişikliklerini kabul etme veya reddetme seçeneklerini daha belirgin bir şekilde göstermeye söz vermiş oldu. Ayrıca bunların kullanıcıların haklarını nasıl etkileyeceğini ve bildirim bombardımanına uğramadan politika değişikliklerini gözden geçirmelerine, ertelemelerine veya kabul etmemelerine olanak tanıyacağını ekledi. Bunların Avrupa Birliği için geçerli olduğunu vurgulayalım.

WhatsApp'ın tartışma yaratan ve bugünkü gelişmelere yol açan politika değişikliğine aşağıdan ulaşabilirsiniz

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/3/6/23627078/whatsapp-usage-terms-update-privacy
10
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
1
0
0
0