Windows Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği Antivirüs Programları Açıklandı

44
12
3
3
1
OPSWAT isimli bir siber güvenlik şirketi, Windows kullanıcılarının en çok tercih antivirüs programlarını araştırdı. Günümüzün bilindik programlarının sırayla dizildiği araştırma, kullanıcıların en çok Norton'a güvendiğini gösteriyor.

Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte siber güvenlik konusu da büyük bir önem kazandı. Çünkü bilgisayarlarımıza sızan bilgisayar korsanları ve virüsler, kimi zaman kişisel verilerimizin ele geçirilmesine kimi zaman da bilgisayarlarımız üzerinden farklı işlemlerin yapılabilmesine neden olabiliyor. Şimdi ise "OPSWAT" isimli bir siber güvenlik şirketi, Windows kullanıcılarının en çok hangi antivirüs uygulamalarını tercih ettiğini araştırdı.

Her ne kadar Microsoft'un Windows işletim sistemi için sunmuş olduğu bir antivirüs programı olsa da kullanıcılar, bu uygulamanın yanında daha da güçlü koruma sağlayan antivirüs uygulamalarını da kullanıyorlar. Yapılan bu araştırma, tüketicilerin en çok hangi antivirüs uygulamasına güvendiklerini gösteriyor. Çalışmanın sonucuna bakıldığında, uzun yıllardır hayatımızın içerisinde olan popüler antivirüs programlara olan güvenin yüksek olduğu anlaşılabiliyor.

Windows'ta en çok kullanılan antivirüs programları

antivirüs programları

Araştırmanın sonuçlarına yakından bakıldığında "Symantec Corporation"ın başı çektiğini görebiliyoruz. Bu siber güvenlik şirketi, "Norton" olarak bildiğimiz antivirüs programının dağıtıcısı. Araştırmaya göre Windows kullanıcılarının yüzde 13.56 kadarı Norton'a ciddi anlamda güveniyor. Norton'u, tahmin edilebileceği gibi "ESET" takip ediyor ve kullanıcıların yüzde 12.84'ü ESET kullanıyor.

Listenin ilk sıralarına bakıldığında kullanım oranlarının birbirlerine fazlasıyla yakın olduğu görülebiliyor. Bu da çoğu zaman benzer hizmet sunan antivirüs programlarının, kullanıcılar tarafından birbirlerine yakın oranlarda kullanıldığını gösteriyor. Aradaki ufak farklara ise kimi zaman fiyat kimi zaman da alışkanlıklar neden oluyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu ilginç sonuçlardan bir tanesi de "Diğer" kategorisi. Bu kategori, kullanıcıların yüzde 14.73 kadarının popüler antivirüs programlarından farklı uygulamalar kullandıklarını gözler önüne seriyor. Ancak bu oranın Norton'un kullanım oranından bile daha yüksek olması dikkatlerden kaçmıyor.

  • Not: Araştırmaya Windows işletim sisteminde ön yüklü olarak bulunan "Windows Defender" dahil edilmemiştir. 

Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Herhangi bir antivirüs programına güvenmeyi tercih ediyor musunuz yoksa benim gibi sadece Windows Defender mı kullanıyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://news.softpedia.com/news/these-are-the-most-popular-windows-antivirus-products-528196.shtml
44
12
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
44
12
3
3
1