Sürekli Olarak 'Aşırı Yağlı' Beslenmenin Beyinde Küçülmeye Neden Olduğu Keşfedildi

6
2
2
1
0
Yağlı yiyeceklerin sağlığa olan bir etkisi daha açığa çıktı. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, yağlı yemenin beyin fonksiyonlarına zarar verdiği anlaşıldı.

Aşırı yağlı yiyecekler tüketmenin sağlığa zararlı olduğu zaten ispatlanmış bir şey. Aşırı yağ, aşırı kilo anlamına geliyor ve bu da sağlığın tamamen bozulmasına yol açıyor. Ancak yapılan son araştırmalar, yağlı besinlerin yalnızca obezite ile ilgili olmadığını gözler önüne serdi. Yağlı yemek, beyin fonksiyonlarında da bozulmaya yol açıyor.

Güney Avustralya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, fareler üzerinde bir çalışma yaptılar. Bu farelerin bazıları normal besinlerle bazıları ise yağlı yiyeceklerle beslendiler. Fareler arasında genetiği değiştirilmiş ve alzheimer hastası olan fareler de vardı. 30 hafta boyunca sürdürülen çalışma sonucunda, yağlı besinlerle beslenen farelerde davranış bozukluğu baş gösterdi.

Anksiyete ve depresyon görülüyor. Alzheimer seviyesi artıyor!

yağlı yemenin beyne etkisi

Yapılan araştırmalar sonucunda, yağlı yiyen tüm farelerin kilo alma eğiliminde olduğu anlaşıldı. Bu şaşırtıcı bir durum değildi. Çünkü yağlı yiyeceklerin kilo aldırdığı zaten biliniyordu. Ancak fareler, pek de beklenmeyen bir durum yaşamaya başladılar. Öyle ki sağlıklı fareler, anksiyete ve depresyon belirtileri göstermeye başlamışlardı. Zaten alzheimer hastası olan farelerde ise hastalık belirtileri artmaya başlamıştı.

Araştırmacı Doç. Larisa Bobrovskaya tarafından yapılan açıklamalarda, "Obezite ve diyabet, merkezi sinir sistemini bozar, psikiyatrik bozuklukları ve bilişsel gerilemeyi şiddetlendirir. Bunu farelerle yaptığımız çalışmada gösterdik.”  ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak : https://scitechdaily.com/scientists-discover-that-this-type-of-diet-can-shrink-brains/
6
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
2
1
0