Yapay İnsan Embriyosu Yapmak İçin Çalışmalara Başlandı: Peki Ne Amaçla Kullanılacak?

15
4
1
0
0
Bilim insanları, yararlı amaçlar için kullanmak adına yapay insan embriyoları geliştirmeye başlamak istediklerini açıkladı. Gelin yapay embriyolar ne için kullanılacak açıklayalım.

Bilim kurgu filmlerinin klişelerinden biri de insan embriyolarını robotların büyütmesidir. Bir biyoteknoloji şirketi de bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir çalışma için ilk adımları attı. 

Embriyorlarla ilgili atılan bu yeni adımlar sayesinde, pek çok hastalığın tedavisinde de büyük bir gelişme sağlanabilir. Peki nasıl? Gelin, yeni gelişmelere ve yapılması planlanan çalışmalara yakından bakalım.

Organ bağışı ve kök hücre tedavisi yapabilmek adına yapay insanlar üretilmek isteniyor

İsrail merkezli bir biyoteknoloji şirketi, kök hücrelerden başarılı bir şekilde yapay bir fare embriyosu yaratan yakın tarihli bir deneyi kopyalamak istiyor, ancak bu sefer insan hücreleriyle.  Fare hücresinden klonlanan fareler deneyinin başarılı gitmesinin ardından bu deneyin baş araştırmacısı Jacob Hanna, konuyla alakalı şöyle diyor: "Embriyo, en iyi organ yapma makinesi ve en iyi 3 boyutlu biyoyazıcıdır, yapay embriyolarla onu taklit etmeye çalışacağız."

Yani bilim insanları, organ rahatsızlığından muzdarip olan hastaların sıkıntılarını, insanların organlarını bağışlamasına gerek kalmadan yapay embriyolardan alınan organlarla/kök hücrelerle gidermek istiyor. Araştırma ekibi, bu sayede insanların daha genç ve sağlıklı olabileceğini belirtiyor. Ancak yapılan çalışmaların etik sorunları da beraberinde getirmesi oldukça yüksek bir ihtimal.

Ancak Hanna, yaptığı röportajda bu etik problemlerin oluşmayacağını, hedefledikleri şeyin insan klonlamak olmadığını; bunun yerine akciğeri, kalbi veya beyni işlevsel olmayan sentetik bir insan vücudu oluşturmak olduğunu belirtti. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/israel-human-embryos-dna-mouse-medical-transplants-2022-8
15
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
4
1
0
0