Yapay Zeka, Kokuya İhtiyaç Duymadan Parfüm Üretebiliyor

9
2
1
0
0
Yapay zeka son olarak parfümörlüğe de bulaştı. Kullanılan bir yapay zeka, kokusunu alamasa da özel parfümler tasarlayabiliyor.

Pek çok kişi, parfüm yapmak için iyi bir koku alma duyusuna sahip olmanın gerekli olduğuna inanıyor. Koku yeteneği tabii ki önemli ancak yeni esansları veri işleyerek yaparken o kadar da elzem değil. Yapay zeka da tam olarak bu yöntemle parfüm üretiyor. 

IBM Research ve Symrise arasındaki partnerlik sonucu ortaya çıkan bu yapay zeka oldukça ilginç. Symrise tarafından üretilen esans ve kokular, Estee Lauder, Donna Karan, Avon gibi pek çok firma tarafından kullanılıyor. IBM ve Symrise ortaklığının ürünü olan parfümler ise Brezilya’da satışa sunulmuş durumda.

yapay zeka

IBM’in Philyra adlı yapay zekası, parfümör (parfüm yapan kişi) David Apel ile birlikte çalıştı. Böylece, Brezilya’da yapay zeka ile üretilmiş parfüme ilgi duyacağı düşünülen Z Nesline yönelik olarak iki yeni parfüm üretildi. Ülkenin Sevgililer Günü döneminde (12 Haziran) piyasaya giren ürünler, Brezilyalı firma O Boticario için üretildi. 

Dünya üzerinde 1300 farklı koku üretme blogu var. Bunlar yapay esanslar olabilecekleri gibi çiçeklerden ya da başka maddelerden de elde edilebiliyor. Symrise, veri tabanında 1.7 milyon formül bulunduruyor. Bu veritabanı Philyra ile paylaşıldı. Yapay zeka daha sonra makine öğrenmesi algoritmasını kullanarak daha önce göz ardı edilmiş olasılıkları buldu. Bu verilerden hedef müşteriye hitap edebilecek özellikte olan parfümler ayrıldı. Daha sonra da yapay zeka tarafından oluşturulan formül, parfümör tarafından sentezlendi. Philyra, formüllerle karşılaştıkça malzemeleri nasıl kullanabileceğini de öğrendi. 

IBM yapay zeka

Yeni yapay zeka, parfümleri oluşturmada en önemli şeyin koku alma değil kimyasal yapıyı anlama olduğunu düşünenleri haklı çıkaracak gibi duruyor. Yapay zeka, bir kokunun ne kadar özgün olduğunu, formülde kullanılabilecek yedek veya tamamlayıcı maddeleri, ham maddelerin dozajını ve insanların parfüme vereceği olası tepkiyi önceden tahmin edebiliyor. 

Yılbaşı için üretilen parfümden birinde bütün işi yapay zeka yaparken, birinde parfümör ufak ayarlamalar yaptı. Üçüncü parfüm ise yapay zekanın tavsiyesine göre oluşturuldu. 

Philyra ve Apel’in parfümleri, Egeo ON Me ve Egeo ON You adıyla ülkenin sevgililer günü olan 12 Haziran’da piyasaya çıktı. 

Apel, bu inovasyonu parfümörlere yönelik bir tehdit olarak değil, makine ve insanın bir arada çalışabilmesi için bir fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Parfümeri sektöründe, çeşitli amaçlara hizmet eden bir kaç farklı yapay zeka daha kullanılıyor.

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/07/29/artificial-intelligence-can-now-create-perfumes-even-without-a-sense-of-smell/#ff9402a6e625
9
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
0
0