Yetişkinlerin Yaklaşık Üçte Biri Merkez Bankası Destekli Dijital Para Birimine Sıcak Bakıyor

10
6
3
1
0
10 farklı ülkede yetişkinlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırma, birçok kişinin birikimlerini gelecekte bir merkez bankası dijital para birimine dönüştürmek isteyebileceğini gösterdi. Katılımcılar arasında maaşlarını bu para biriminde almak isteyenler de var.

Kripto para birimleri gittikçe yaygınlaşıyor, hatta her geçen gün aralarına bir yenisi ekleniyor. Bu büyük ilerlemenin bir ‘balon’ mu olduğu yoksa sağlam temellere mi dayandığı henüz büyük bir muamma olsa da insanlardan ciddi bir ilgi gördüğü kesin. Öyle ki yeni bir anket, bir merkez bankası dijital para birimi kullanmaya hevesli birçok kişi olduğunu ortaya koyuyor.

Merkez bankası dijital para birimlerinin (bir ülkenin itibari para biriminin dijital versiyonu) testleri devam ederken, kurumsal blok zinciri girişimi Guardtime, son günlerde yaptığı bir araştırmayla 10 farklı ülkeden yetişkinlerin merkez bankası dijital para birimlerini kullanmaya istekli olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılanların neredeyse üçte ikisi, kullanıma sunulduktan sonra bir merkez bankası dijital para birimi kullanabileceklerini söylüyor. Katılımcılar, büyük bir merkez bankası dijital para biriminin üç yıl içinde çıkacağına inanıyor.

Maaşlarını merkez bankası dijital para birimiyle almak isteyenler de var

merkez bankası dijital para birimi

Christopher Leiter ve Mike Gault adlı iki girişimci tarafından başlatılan kurumsal blok zinciri girişimi, Avrupa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Amerika’yı kapsayan on büyük ekonomik bölgede bir anket gerçekleştirdi. Anket, katılımcıların %64’ünün ülkelerinin merkez bankası bir dijital para birimi çıkarırsa bunu kullanmak istediklerini gösterirken geriye kalan %33’lük kesim de büyük bir para birimi çıkarsa “büyük ihtimalle” bunu kullanacaklarını söyledi.

Guardtime'ın araştırması, şirketin "dünya çapında birkaç merkez bankasıyla" çalıştığını ve "merkez bankası dijital para birimlerinin tanıtılmasının dünyanın ekonomik düzenini tamamen değiştirebileceğine" inandığını ifade ediyor. Araştırmaya katılanların yalnızca %10'u bir merkez bankası dijital para birimini "asla" kullanmayacaklarını söyledi. Guardtime, mevcut birikimlerini bir merkez bankası dijital para birimine dönüştürecek katılımcılardan "güçlü bir destek" gördüğünü de söylüyor. Ankette maaşların bir merkez bankası dijital para birimiyle ödenmesi fikri de büyük bir destek gördü.

Katılımcıların %33’ü birikimlerini bir ay içinde dönüştürmek istiyor

merkez bankası dijital para birimi

Guardtime araştırma raporunda konuyla ilgili şu veriler yer alıyor: “Yaklaşık üç yetişkinden biri (%33), birikimlerini bir ay içinde bir merkez bankası dijital para birimine dönüştürmeye istekliyken %26’lık bir kesim de bunu bir ila altı ay içinde yapabileceğini söylüyor.

Araştırmada birikimlerini bir merkez bankası dijital para birimine dönüştürmeye istekli olanların hatta maaşlarını bu birimden almak istekleyen ciddi bir oranda olduğu görülse de insanların bu konuda önem verdiği üç şey var; bunlardan birincisi ve en önemlisi gizlilik, ikincisi kullanım kolaylığı, üçüncüsü de İnternet bağlantısı olmaksızın işlem yapabilme olanağı.

Kaynak : https://news.bitcoin.com/64-of-adults-from-10-different-countries-would-use-a-central-bank-digital-currency-report/
10
6
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
6
3
1
0