Antik Mısır’dan Bu Yana Pek Çok Amaçla Kullanılmış, Bağışıklık Sistemine Faydalı Doğa Harikası Bitki: Zerdeçal

4
3
1
0
0
Bağışıklık sistemimize olan katkılarından tutun, çoğu hastalığı önleyen zerdeçal nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız hepsini sizler için listeledik. Aslında tükettiğimiz çoğu şeyin içeriğinde bulunan zerdeçal hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağı kaydırın.

Çoğu ilaçtan çok daha etkili, içtiğimizde vücudumuza onlarca faydası bulunan pek çok bitki bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de, Curcuma Longa bitkisinden olan ve zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal. Kimi zaman yemeklere eklenerek, kimi zaman çayı içilerek tüketilen zerdeçal, vücudumuzda hiç beklemediğimiz kadar olumlu etkiye sahip. İnsan sağlığı tarafında oldukça büyük bir etkiye sahip zerdeçalı belirli periyotlarda sık sık tüketmemiz gerekiyor.

Her şeyden önce, zerdeçalın en büyük etkisi bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte yakalanabileceğiniz birçok hastalıktan sizi korur, özellikle kış aylarında grip gibi hastalıklara maruz kalmamanızı sağlar. Üzerine yüzlerce bilimsel araştırma bulunan zerdeçal nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız sizler için bir araya derledik.

İlk olarak, zerdeçal nedir?

toz zerdeçal

Gelelim acı bir tada sahip olan, genellikle köri, hardal ve tereyağı gibi besinlerin baharatı olarak tercih edilen zerdeçal nedir sorusuna. Zerdeçal, genellikle ağrı ve iltihaplanmayı azaltır ve nezle, depresyon, kolestrol ve bazı karaciğer hastalıklarının tedavisinde sıklıkla tüketilmektedir. Zencefilgiller familyasında bulunan zerdeçal, pembe ve mor karışımı bir renge sahip bitkiler olarakta biliniyor. Zerdeçal, bilim tarafında Curcuma Longa olarak bilinirken, bu ismi Latinceden gelmektedir. Günümüzde kullanımı ise çoğunlukla zerdeçal, kimi zamanlarda ise zerdeçöp, zerdeçav, hint safranı, safran kökü ve sarıboya olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçal, Curcuma Longa bitkisinin kökünden elde edilen ve oldukça özel bir baharattır. Ona sarı rengini veren ise, en büyük etkilerinden bir tanesi olan kurkumindir. Mümkün olduğunda zerdeçalı kıyafetlerinize dokundurmamaya çalışın. Çünkü eğer kıyafetinize zerdeçal bulaşırsa, tekrardan çıkarmanız oldukça zor olabilir. Zerdeçal’da bulunan kurkumin, antioksidanlar ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Antik Mısır'a kadar dayanan zerdeçalın tarihi:

kleopatra

Zerdeçalın güzelliğe olan katkısını, kozmetik ürünlerinde kullanılmasından anlıyoruz. Ama zerdeçal, günümüzde kullanıldığı kadar geçmiş tarihimizde de kullanılıyormuş. Hatta, zerdeçalın Antik Mısır'a dayanan bir tarihi bulunuyor. Güzelliğe verdikleri önem ile bilinen bazı mısır kraliçeleri, güzellik kürlerinin içerisinde zerdeçala da yer verirlerdi. Çünkü zerdeçalın, insan cildine oldukça iyi geldiğine inanıyorlardı. Her ne kadar günümüzde farklı amaçlarda da kullanılmaya devam edilse bile, o dönemlerde güzellik için oldukça önemliydi. 

Peki zerdeçal tam olarak ne işe Yarar?

katı zerdeçal

Her şeyden önce, zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin, oldukça büyük etkilere sahiptir. Zerdeçal, vücudunuzda iltihap var ise bunu azaltmanızda oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte vücudunuzda meydana gelebilecek ağrıları daha da azaltır, zihninizi geliştirir, ortaya çıkabilecek kalp rahatsızlıklarının da önünü keser. Eğer depresyondaysanız, zerdeçal tüketimi önerilir. Çünkü bulunduğunuz durumdan çok daha erken bir şekilde kurtulmanızda büyük rol oynayacaktır.

Zerdeçalı sık tüketmek elbette faydalı değildir. Ama her gün belirli dozlarda alabilir, farklı yollarla tüketebilirsiniz. Zerdeçal tükettikten sonra vücudunuzda olumsuz yönde tepkimeler meydana geliyorsa, direkt olarak tüketmeyi kesmeli ve bir doktora görünmelisiniz. Hatta, eğer safra kesesi rahatsızlığınız var ise asla zerdeçal kullanmayın. Eğer rutin olarak kullanmanız gereken bir ilacınız var ise, doktorunuz ile iletişime geçmeden zerdeçal kullanmaya başlamanız tavsiye edilmez.

Zerdeçal nerelerde kullanılır?

bitki zerdeçal

Zerdeçal genellikle sos olarak kullanılmaktadır. Bir baharat türü olduğu için, gündelik yemeklerde ve özel soslarda sıklıkla tercih edilmektedir. Her ne kadar garip gelse bile, zerdeçal kozmetik ürünlerinde de tercih edilmektedir. Hatta bazı ağrı kesicilerin içeriğinde de zerdeçal bulunuyor. Yani sadece vücuda olan faydalarından bahsetsek bile, zerdeçal aslında hayatımızın her bir noktasında bulunuyor. Soslarda, yemeklerde, kozmetik ürünlerde ve ilaçlarda başta olmak üzere, daha derinlere indiğimizde hayatımızın daha çok yerinde zerdeçaldan bazı izler görebiliriz.

Zerdeçal nasıl kullanılmalı?

zerdeçal

Zerdeçal’ın oldukça fazla kullanım yöntemi bulunuyor. Dilerseniz hazırladığınız özel soslarınızda, dilerseniz yemeklerinizin içeriğinde, özel tozlarda, çaylarda, ilaçlarda olmak üzere oldukça fazla yoldan vücudunuza zerdeçal takviyesi yapabilmek mümkün. Daha önce de söylediğimiz gibi, yoğun zerdeçal tüketiminizden sonra vücudunuzda olumsuz reaksiyonlar meydana geliyorsa, tüketmeyi hemen kesip bir doktora görünmelisiniz.

Zerdeçal kimler kullanamaz?

safra kesesi ağrısı

Eğer safra kesesi ile ilgili problemler yaşıyorsanız, zerdeçal kullanımından kesinlikle kaçınmalısınız. Safra taşları ile ilgili probleminiz var ise ve en önemlisi, safra kanalı tıkanıklığınız var ise zerdeçal kullanmanız tavsiye edilmez. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, zerdeçalın safra kesesi rahatsızlığına oldukça kötü etkileri olduğu tespit edilmiştir. Burada anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. En doğru ve size özel bilgiyi doktorunuza başvurarak alabilirsiniz. 

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

 • İltihabı azaltır
 • Hafızayı geliştirir
 • Ağrıyı azaltır
 • Serbest radikallerle savaşır
 • Kalp hastalığı riskini azaltır
 • Depresyondan kurtulmanızı sağlar
 • Kanseri önler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kolestrol yüksekliğini önler
 • Enflamasyonu azaltır
 • Kan şekerini dengede tutar
 • Parkinson, Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara fayda sağlar

Yukarıda gördüğünüz gibi, zerdeçalın oldukça olumlu faydaları bulunmaktadır. Yani günlük hayatımızda belirli periyotlarda zerdeçal tüketmemiz, bizim yararımıza olacaktır. Herhangi bir rahatsızlığa sahip olmasak bile, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bile zerdeçal tüketmeye özen göstermeliyiz.

Zerdeçalın yan etkileri nelerdir?

zerdeçal toz

Zerdeçalın faydaları gibi, bazı konularda yan etkileri de bulunmaktadır. Yukarıda özellikle safra kesesi rahatsızlığı olanların tüketmemesi gerektiğinden bahsetmiştik. Sadece safra kesesi değil, bazı konularda da zerdeçal size sorun yaratabilir. Mesela, zerdeçal tükettikten sonra mide ve bağırsak taraflı bazı problemler yaşamaya başlayabilirsiniz. Ağrılar, mide bulantıları gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunun sebebi, eğer bir kronik rahatsızlığınız var ise veya günlük ilaç kullanıyorsanız, zerdeçal ile uyuşmamalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, özellikle bir kronik rahatsızlığa sahipseniz, doktorunuz ile görüşmeden zerdeçal kullanmayın.

Sizler için zerdeçal nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi önemli soruları yanıtladık. Zerdeçal kullanmaya başlamadan önce, mutlaka yukarıdaki başlıkları okumanız gerekli. Çünkü haberiniz olmadan, zerdeçalın size zarar vermesini sağlayabilirsiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi, safra kesesi başta olmak üzere bazı rahatsızlıklara sahipseniz zerdeçal kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sizler ne kadar sıklıkla zerdeçal kullanıyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

4
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
1
0
0