5 Gezegen ve Ay, Gökyüzünde Yan Yana Geldi [Kendi Gözlerinizle Bakabilirsiniz]

15
2
1
0
0
Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars, 25-30 Mart tarihlerinde gökyüzü meraklıları için poz veriyor.

Gökyüzü meraklıları, birkaç ay önce 2040 yılından önce bir daha gerçekleşmeyecek bir beşli gezegen buluşmasını gözlemleme şansı elde etmişti. Bu şansı kaçırdıysanız,farklı gezegenlerden oluşan bir beşli daha hizalandı.

Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars, 25 Mart'tan bu yana arasında Ay ile birlikte gökyüzünde beraber poz vermeye başladı. Beş gezegen, 30 Mart'a kadar gökyüzünde gözlemlenmeye devam edecek. Peki bu 5 gezegeni Ay ile birlikte nasıl gözlemleyebilirsiniz?

Gezegenler gökyüzünde böyle hizalanıyor:

5 gezegen

  • Kaynak: Space.com

Mars, 28 Mart'tan itibaren Ay'ın altında gözükecek.

Beş gezegeni gözlemlemek için en iyi şartlar:

gezegen

Beş gezegeni aynı anda gözlemlemek istiyorsanız, gökyüzü sevdalılarının uyduğu genel kurala uymalısınız. Gözlem yapacağınız zaman gece olmalı ve ufku net bir şekilde görebilmelisiniz.

Beş gezegen arasından çıplak gözle bile kolayca seçebileceğiniz gezegen ise Merkür olacak. Merkür, gökyüzünde Ay’dan sonraki en parlak cisim olacak. Özellikle Uranüs’ü görmek içinse dürbün veya teleskoba ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gezegenleri, Sky Tonight veya SkySafari gibi mobil uygulamaları telefonunuza yükleyerek takip edebilirsiniz. Böylece gezegenlerin konumlarını gerçek zamanlı olarak görebilir, gece nereye bakacağınızı bilebilirsiniz.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/rare-cosmic-event-will-see-5-planets-align-in-the-sky-heres-how-to-watch
15
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
2
1
0
0