5 Dakika İçerisinde Sonuç Veren Bir Koronavirüs Testi Üretildi

21
4
1
1
0
Abbott Laboratories, uygulanan kişinin korona pozitif olup olmadığını 5 dakika içinde tespit eden bir tanı kiti geliştirdi. Tıbbi cihaz üreticisi Abbott, 1 Nisan'dan itibaren günde 50.000 test üretmeyi planlıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan ve şu ana kadar 27.365 kişinin ölümüne neden olan yeni ölümcül koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında aşı geliştirme faaliyetleri sürerken bir yandan da enfeksiyon tanı kitlerinin kalitesini ve hızını artırma çabaları da devam ediyor. Son olarak Abbott Laboratories, hastaya uygulandıktan sonra 5 dakika içerisinde hastanın enfekte olup olmadığını bildiren bir tanı kiti geliştirdi.

Küçük ve taşınabilir olması dolayısıyla tüm sağlık hizmet ortamlarında kullanılabileceği söylenen yeni tanı kitinin kitlesel üretimine önümüzdeki ayın başında geçilmesi bekleniyor. Abbott, 1 Nisan'dan itibaren günde 50.000 tanı kitini piyasaya tedarik edeceğini açıkladı. 

Test, koronavirüs genomunun parçalarını hedefliyor

Test kiti

Moleküler test, koronavirüs genomunun parçalarını hedefliyor. Genom parçaları, virüsün varlığının yüksek seviyelerde olması durumunda beş dakika içerisinde tespit edilebiliyor. Enfeksiyonun varlığını kesin olarak reddetmek için gereken kapsamlı bir araştırmanın süresinin 13 dakikaya kadar çıkabileceği belirtiliyor.

ABD, koronavirüs tanı testlerini tedarik etmekte zorlanıyor. Özellikle New York, California, Washington gibi eyaletlerde koronavirüs salgını nedeniyle hastane kapasitelerinin dolması tehlikesi ortaya çıkarken, ilk etapta testler yüksek risk grubuyla sınırlandırıldı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinin (CDC) yaptığı testlerde sorun çıkması da eklenince, ABD'deki kurumlar hızla test kitleri için şirketlere dönmek zorunda kaldı.

Abbott Diagnostics'in araştırma ve geliştirme bölümünün yetkilisi John Frels, yeni testin özellikle enfeksiyon hastalıklarını tespit etmekle görevli hastabakıcılar için çok yararlı olacağını belirtiyor. Yeni teknoloji, Abbott'un ID Now platformunun üzerine inşa edildi. Bu test özellikle grip, strepkokokal boğaz ağrısı ve respiratuvar sinsitiyal virüsün tanısında kullanılıyor.

Test, burundan ya da boğazdan örnek alınarak yapılıyor. Bu örnek, bir kimyasal çözeltiyle karıştırılıyor ve böylece virüs açılıyor ve RNA'sını salıyor. Daha sonra bu karışım ID Now sisteminin içerisine yerleştiriliyor ve yalnızca 3 kilogram civarındaki bu ID Now cihazı koronavirüs genomunun seçilmiş dizilerini tespit ediyor. Sistem, başka virüslerin karışımda yer almasını da önemsemiyor.

Test

Abbott'un, müşterilerle ve Trump yönetimiyle birlikte çalışarak yeni testin acil servislere, acil sağlık hizmetleri kliniklerine ve doktor muayenehanelerine tedarik etmek için hazırlık yapıyor. Geçen hafta, Abbott'un m2000 RealTime sistemi ABD Gıda ve İlaç Müdürlüğü'nden onay almıştı. Bu test de tanı için kullanılabilse de sonuç vermesi daha uzun sürüyor.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-27/abbott-launches-5-minute-covid-19-test-for-use-almost-anywhere
21
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
21
4
1
1
0