Amazon, Sahte Yorumları Tespit Eden Uygulamayı App Store'dan Kaldırttı

20
15
8
2
0
Amazon, cuma günü Apple'a Fakespot adında bir uygulamadan yana şikayette bulunduğunu açıklamıştı. Sahte incelemeleri ve güvenilmez satıcıları tespit ettiğini iddia eden uygulamanın yanlış değerlendirmede bulunduğu öne sürüldü.

Günümüzde pek çok sektör için internet önemli bir değişim unsuru haline gelmiş durumda. Otel tutacak, bir yere gidecek ya da yemek siparişi verecek olan herkes öncelikle yorumlara bakarak karar veriyor. 

TripAdvisor, Yelp, Foursquare gibi platformlar doğrudan doğruya yorumları bir araya toplamaları ile bilinen ve iş modelini buna göre kurgulayan başarılı girişimler olmuştu. Amazon gibi sitelerin de kendi yorum özellikleri var. Ancak bu yorumlar bazen sahtekarlar tarafından manipüle edilebiliyor.

Amazon'dan şikayet

fakespot

Fakespot adlı bir uygulama, Amazon'da ve diğer sitelerde yer alan sahte yorumları ve kötü satıcıları kullanıcılardan gizlediğini öne sürüyordu. Kendini bir veri analiz firması olarak tanıtan ve yapay zeka kullanarak yanlış yorumları elediğini söyleyen Fakespot, Amazon'un gazabına uğradı.

Son dönemde başı sahte yorumlarla büyük belada olan Amazon, Fakespot'un "kullanıcılara satıcıları ve ürünleri hakkında hatalı bilgiler sunduğunu" belirterek, uygulamanın satıcıların işlerine zarar verdiğini ve olası güvenlik açıkları oluşturduğunu söyledi. 

E-ticaret devi, Fakespot'un yorumları değerlendirmedeki başarısını test ettiklerini ve uygulamanın %80 oranında hatalı karar verdiğini belirlediklerini söyledi. Amazon'dan yapılan açıklamada ayrıca uygulamanın son versiyonunun güvenlik açığı oluşturabilecek ve verilerin çalınmasına neden olabilecek yapıda olduğunu belirtti.

Uygulama App Store'dan kaldırıldı

amazon

Amazon'un uygulamaya karşı olan mücadelesi ise haziran ayında başlamıştı. Apple ile iletişime geçen e-ticaret firması, teknoloji devini olası güvenlik açıklarına ve App Store kurallarının ihlali konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Fakespot kurucusu olan Saoud Khalifah, uygulamanın Apple mağazasından kaldırıldığını doğrularken Apple'ın kendilerine sorunu çözmek için bir şans bile vermediğini ifade etti. Uygulama iOS'ta bugüne kadar 150 binden fazla defa indirilmişti. 

Kaynak : https://appleinsider.com/articles/21/07/16/apple-reportedly-removes-fakespot-from-app-store-at-amazons-request
20
15
8
2
0
Emoji İle Tepki Ver
20
15
8
2
0