Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Depremi Bile Fırsata Çevirmeye Çalışan İşletmeciler Hakkında İnceleme Başlattı

43
1
1
0
0
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, deprem esnasında fahiş fiyat arttırımı yaparak otobüs bileti, deprem çantası ve ilk yardım malzemelerini fahiş fiyata satan işletmeler hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

Sabah saatlerinde Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından öğleden sonra Elbistan’da yaşanan 7.6 büyüklüğündeki deprem ve hemen arkasından Malatya’da gerçekleşen 6.0 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya başta olmak üzere 10 ilimizde ciddi hasarlar yaşandı.

Enkazdan son anda kurtulan ve soğukta sokakta kalan vatandaşlar sosyal medya üzerinden yardım beklerken bazı işletmelerse utanmadan bu krizi de fırsata çevirmeye çalıştı.

Bazı işletmeler deprem çantası ve çadır gibi ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarına korkunç zamlar yaptı

Depremin hemen ardından çevre illerdeki vatandaşlar ellerinden geldiğince depremzedelere yardımcı olmak için çadır, ilk yardım malzemeleri ve deprem çantası gibi ürünleri satın alarak deprem bölgesindeki insanlara göndermeye başladı. Ancak tabii ki her zaman olduğu gibi bu sefer de krizi fırsata çevirmek isteyen işletmeler internet üzerinden satılan bu ürünlere akılalmaz zamlar yaptı.

Özellikle sosyal medyada tepki çeken 18.000 TL’lik deprem çantası, deprem bölgelerine komşu illerdeki eczanelerde fahiş fiyatlı ilk yardım malzemeleri satılması ve benzeri olaylarsa bir kez daha insanlığın sınıfta kaldığını gösterdi. Ayrıca pek çok firma deprem bölgelerine giden otobüslerin fiyatlarını 10TL yaparken ortalama fiyatı 550 TL olan biletleri 1000 TL’ye yakın fiyattan satmaya çalışan otobüs firmaları da tepki topladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise fahiş fiyatta otobüs bileti ve ürün satışı yapmaya çalışan işletmeler hakkında inceleme başlattı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesinde (AŞTİ) bulunan bazı otobüs firmalarının kasıtlı olan fiyatları 2-3 kat arttırdığının tespit edildiği ve bazı e-ticaret sitelerinde deprem çantası, çadır ve ilk yardım malzemesi gibi deprem anında hayati önem taşıyan malzemelerin fiyatlarının fahiş şekilde arttırıldığını tespit ettikleri açıklandı. Bu fiyat arttırımına giden firmalar ve işletmeler hakkında inceleme başlatıldığı ve konuyla ilgili olarak Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne gerekli talimatların verildiği de açıklandı.

Hepsiburada'dan konuyla ilgili açıklama geldi

Fahiş fiyatlı ürünlerin satışının yapıldı e-ticaret sitelerinden birisi olan Hepsiburada, konuyla ilgili açıklama yaparak satıcıların fahiş fiyat artışı yapmamasını rica etti. Hepsiburada ayrıca fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen satıcıların hesaplarının süresiz olarak kapatılacağını açıkladı.

Fahiş fiyat arttırımı yapan işletmeleri lütfen şikâyet edin

Yaşadığınız yerde, çevrenizde ya da internetteki e-ticaret sitelerinde gördüğünüz benzer şekilde fahiş fiyat arttırımına giden işletmeleri ve firmaları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan İhbar sekmesinden ya da Cimer üzerinden fotoğraflı ya da videolu kanıtlarla şikâyet edin. Deprem anında vatandaşların ihtiyaçlarını kendi çıkarları için kullanmaya çalışan kişilere fırsat vermeyin.

 

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/gundem/ankara-cumhuriyet-bassavciligindan-depremi-firsat-bilerek-fiyat-arttiran-isletmelere-inceleme/2808626
43
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
43
1
1
0
0