Deprem Bölgesinde Telefon ve İnternet Ücretsiz Oldu: Banka Borçları Ertelendi!

25
4
3
1
0
Deprem Bölgesinde Telefon ve İnternet Ücretsiz Oldu: Banka Borçları Ertelendi!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kahramanmaraş depreminin yaşandığı bölgede ücretsiz internet ve arama hizmetlerinin sunulduğunu açıkladı. Ayrıca bölgedeki vatandaşların banka borçları da ertelendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli 7.7 (en güvenilir ölçüm olan Mw cinsinden) büyüklüğündeki depremin ardından Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde yaşanan depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Paylaşılan bilgilere göre Bakanlık, deprem sonrası doğrudan ülkemizde hizmet veren operatörlerle iletişime geçti.

Bakanlık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda GSM operatörlerinin kapasite artırımı yapacaklarını belirtti. Ayrıca Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bölgede yaşayanlar için ücretsiz hizmetlerin kullanıma sunulduğu duyuruldu.

Bölgedeki tüm vatandaşlara ücretsiz konuşma ve internet hizmeti sunuluyor:

"Deprem bölgesinde bulunan vatandaşlarımızın kesintisiz iletişim sağlamaları için operatörlerimize talimat verildi. Bölgede bulunan tüm vatandaşlarımıza ücretsiz konuşma ve internet yüklendi. Borcundan dolayı kapalı olan tüm mobil, internet ve sabit hatlar da görüşmeye açıldı."

Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesindeki borçluların borcunu erteledi:

Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesinde olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin talepleri halinde bankalara vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonrasına kadar ötelenmesine karar verildiğini açıkladı.

Deprem bölgesindeki radyo ve televizyonların ödemeleri de ertelendi

RTÜK, deprem bölgesi olarak ilan edilen 10 ilde faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyon kanallarının kanal/frekans ücretlerini, yıllık kullanım ücretlerini, lisans taksitlerini ve gecikme faizlerini 3 aylığına erteledi. Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayacak düzenlemeye göre, yayıncıların "reklam geliri Üst Kurul payı"nın da 3 ay boyunca tahsil edilmeyeceği belirtildi.

Önemli uyarı: Aramaları web tabanlı uygulamalar ile yapalım

"Aynı zamanda bölgedeki tüm ankesörlü telefonlar üzerinden de ücretsiz iletişim sağlayabilirsiniz. Arama kurtarma çalışmalarının iletişim kısmında bir kesinti olmaması için yardım edelim. Web tabanlı uygulamalar ile arama yapalım ve SMS kullanalım."

Operatörler, farklı şekilde yardımlara da başladı:

  • Turkcell:

"Afette zarar gören baz istasyonlarımızı hızla hizmete alırken, bölgeye çok sayıda mobil baz istasyonları, jeneratörler, uydu hizmeti verebilen mobil araçlar ve çevre illerden ekipler sevk ediyoruz. Bu zor günlerde depremden etkilenen illerimizdeki tüm vatandaşlarımıza destek olmak için elimizdeki tüm imkanları seferber etmeyi sürdüreceğiz. Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

  • Vodafone:

"Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve birçok ilimizde hissedilen depremden dolayı derin üzüntü duyduk. Afet bölgesinde bulunan müşterilerimize acil iletişim ihtiyaçları için ücretsiz konuşma, SMS ve internet paketi tanımlanmaktadır. Afet bölgesinde fatura borcu nedeniyle GSM hatları kapalı/kısıtlı olan müşterilerimizin hatları acil iletişim ihtiyaçları için açılmıştır."

  • Türk Telekom:

"​Türk Telekom Arama ve Kurtarma Ekibi, deprem bölgesine çadır, battaniye ve uyku tulumları sevk etti. Ayrıca vatandaşların akıllı cihazları için Türk Telekom mağazalarında taşınabilir şarj cihazı (powerbank) desteği sağlandığı bildirildi."

Deprem bölgelerine mobil baz istansyonları gönderildi

Telefon öperatörleri yaptıkları açıklamada sundukları diğer hizmetlere ek olarak deprem bölgelerindeki vatandaşların iletişimi sağlayabilmeleri için bölgelere mobil baz istasyonlarının ve çeşitli iletşim ekipmanlarının gönderildiğini ve vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılaması için onlara her türlü desteğin verileceğini belirtti.

25
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
25
4
3
1
0