Apple, Yeni Müzik Uygulaması “Music Classical”ı Tanıttı: Çıkış Tarihi de Belli Oldu

11
1
0
0
0
Apple, yalnızca klasik müziklerin yer alacağı bağımsız bir uygulama olan Apple Music Classical'ı tanıttı. Yeni uygulama, 28 Mart tarihinde App Store'da yayınlanacak.

Apple, ülkemizde de kullanılan popüler müzik hizmeti Apple Music’e kullanıcıları sevindirecek yenilikler getirmeye devam ediyor. ABD’li teknoloji devi, bu adımları kapsamında 2021 yılında klasik müzik yapan platform Primephonic’i satın almıştı. Bu satın alımın amacı, Apple Music’ten bağımsız, sadece klasik müziğe odaklanan bir uygulama çıkarmaktı.

Bugün ise bu uygulama konusunda beklenen haber geldi. Şirket, “Apple Music Classical” olarak isimlendirilen yeni platformunun yayınlanacağını duyurdu. Buna göre kullanıcıların yalnızca klasik müziğe ulaşmasını sağlayacak Apple Music Classical, 28 Mart tarihinde çıkış yapacak.

Apple Music aboneleri, yeni uygulamayı ek bir ücret ödemeden kullanabilecek

Apple Music CLassical, 28 Mart tarihinde tamamen ayrı bir uygulama olarak App Store’da yerini alacak. Apple Music aboneleri, herhangi bir ek ücret ödemeden yeni platformun sunduğu imkanlardan yararlanabilecek. Uygulamanın, normalde 2022 sonuna doğru çıkış yapacağı; ancak bu tarihin sonradan ileriye alındığını belirtelim.

Apple klasik müzik odaklı uygulamaya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Apple Music Classical, tamamen optimize edilmiş aramayla dünyanın en büyük klasik müzik kataloğuna erişmeyi ve herhangi bir şarkıyı bulmayı kolay hâle getiriyor. Dinleyiciler, en yüksek ses kalitesinin keyfini çıkarabiliyor ve uzamsal ses ile birçok klasiği yepyeni bir şekilde deneyimleyebiliyor” ifadelerini kullandı.

Apple’a göre uygulamada, yüzlerce çalma listesi, binlerce özel albüm, bestecilerin biyografileri, eserler hakkında detaylı bilgiler ve daha birçok şey kullanıcılara sunulacak. En yüksek ses kalitesinde (192 kHz/24 bite kadar) Uzamsal ses özelliğine sahip binlerce kayıt ve besteci, eser, orkestra şefi ve hatta katalog numarasına göre arama gibi dikkat çeken diğer özellikler de uygulamada bulunacak.

Apple Music Classical, Android’e de gelecek

Apple Music Classical, başlangıçta iOS’e özel olacak. Ancak Apple, yakında uygulamanın Android sürümünün geleceğini de belirtiyor. iOS 15.4 ve üstü için gelecek uygulama Çin, Japonya, Kore ve Tayvan dışında tüm dünyada 28 Mart’ta çıkacak. Bu ülkelere ise daha sonra gelecek.  

 

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/3/9/23632184/apple-classical-music-app-features-primephonic-ios-android-launch-date
11
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
1
0
0
0