Apple, Son 3 Aydaki Kazancıyla Rekor Kırdı: Tam 81,4 Milyar Dolar

13
5
4
3
0
Apple, 2021'in ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu yayınladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Apple, geçtiğimiz üç ayda 81,4 milyar dolar kazanç elde etti. Bu kazancın 39,57 milyar doları, iPhone satışlarından sağlandı.

Temmuz ayının sonuna gelmemizle birlikte şirketler bir bir, geçtiğimiz çeyrek döneme ait mali raporlarını yayınlamaya başladılar. Şu ana kadar Microsoft, Google ve Amazon gibi şirketlerden gelen bilgiler, bu şirketlerin beklentileri aşan gelirler elde ettiğini gözler önüne sermişti. Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi. ABD merkezli teknoloji devi Apple, 2021 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu yayınladı.

Apple tarafından yapılan açıklamalarda, rekor düzeyde gelir elde edildiği ifade edildi. Gelirlerini, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında artırdığını belirten yetkililer, bu yükselişle Apple'ın son üç aydaki gelirinin 81,4 milyar dolar olduğunu açıkladılar. Şirketin hisse senetleri, bu üç aylık süreçte 1,3 dolarlık yükseliş gösterdi.

Sadece iPhone satışları, 39,57 milyar dolar kazandırdı

Apple

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre iPhone satışları, geçtiğimiz 3 ayda 39,57 milyar dolar para kazandırdı. App Store, Apple Music, iCloud, Apple TV Plus gibi diğer hizmetler ise Apple'a 17,5 milyar dolar kazandırdı. Analistler, pandemi nedeniyle özellikle de iPhone satışları için daha düşük bir gelir tahmininde bulunmuşlardı. Ancak Apple'ın iPhone satışları, ikinci çeyrekte yüzde 50 civarında yükseliş gösterdi. Böylelikle de 34 milyar dolarlık beklenti, 39,57 milyar dolar olarak gerçekleşmiş oldu.

Apple ayrıca, şirket kasasına kalan karını da son çeyrekte yükseltti. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre ikinci çeyrekte elde edilen net kar, 21,74 milyar dolara yükseldi. Bu kar miktarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 93'lük artışa tekabül ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Apple CEO'su Tim Cook, benzersiz bir inovasyon dönemi başlattıklarını ve bunun meyvelerini almaya başladıklarını belirtti.

Kaynak : https://variety.com/2021/digital/news/apple-q2-2021-earnings-iphone-sales-1235028597/
13
5
4
3
0
Emoji İle Tepki Ver
13
5
4
3
0