Apple, İki Ülke Hariç Tüm Dünyada iPhone 14 Fiyatlarına Zam Yaptı: Peki Neden?

32
17
4
2
1
Teknoloji devi Apple, sadece iki ülke dışında bütün ülkelerde yeni modellerinin fiyatlarına zam yaptı. Bu fiyat artışları Apple lansmanında yalnızca ABD fiyatları açıklandığından göze çarpmasa da ön siparişler açıldığında varlığını hissettirdi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Apple tanıtım etkinliğinde Apple Watch Ultra ve Airpods Pro 2 gibi cihazlara ek olarak yeni iPhone 14 serisini de görmüştük. Yeni serinin fiyatlarını Apple yalnızca ABD doları cinsinden ve ABD için açıkladı. 

Ülkemizde iPhone 14 fiyatı adeta dudak uçuklattı. Dünyanın en pahalı iPhone kullanan ülkesi haline geldik, hatta gidip telefonu yurt dışından alıp gelmek daha mantıklı olmaya başladı. Bu durumun en temel nedenleri kur artışı ve vergiler olsa da, Apple da daha önceki söylentileri doğrulayan şekilde üstü kapalı olarak bir zam yaptı.

Apple'dan zam yaptığını bile söylemeden zam

ihpne 14

Aslında Apple, sahip olduğu 'özel ürün üreticisi' konumunu fiyat artışlarını gizlemekte başarıyla kullanıyor. ABD ve en büyük ikinci iPhone pazarı olan Çin'de gerçekten de yeni cihazlar 799 dolar. Geri kalan ülkelerde ise durum farklı, şeytan ise adeta ayrıntıda gizli. 

Ülkemizdeki iPhone modellerinden birini, mesela başlangıç seviye iPhone 14 128 GB modelini ele alalım. Burada hesapladığımız üzere bu modelin fiyatı, vergileri düşünce 15.779 TL. Dolara çevirdiğimizde ise 865 dolar ediyor. Yani Apple bu modeli biz farkına bile varmadan 66 dolar daha pahalıya satmış oluyor. 

Bu durum yalnızca ülkemize özgü de değil. Japonya'da 145 doları aşan fiyat artışı söz konusu. Avrupa'da ise ülkeden ülkeye değişmek ile birlikte ortalama 100 dolarlık bir fiyat artışı görülüyor.

Fiyat artışlarının nedeni; enflasyon

Elbette ki küresel enflasyon Apple'ı da etkiliyor. Haliyle firmanın fiyat artışına gitmesi şaşırtıcı değil. Teknoloji devinin daha önce iPhone başına yüzde 15 daha fazla kazanma açıklamasını da göz önüne aldığımızda dünyanın geri kalanı, ABD ve Çin pazarını Apple için kompanse etmeye çalışacak gibi gözüküyor.

Peki iPhone 14, bu fiyat artışlarına rağmen alınmaya değer bir telefon mu? Bu sorunun yanıtını hemen aşağıdaki videomuzda bulabilirsiniz

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2022/09/10/apple-iphone-14-pro-max-iphone-14-plus-price-rises-cost-increase/?sh=f5ebec97df80
32
17
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
32
17
4
2
1