Apple Watch Ultra Tanıtıldı: İşte iPhone Kadar Pahalı Akıllı Saatin Fiyatı ve Özellikleri

21
6
3
2
1
Apple Watch Ultra'nın fiyatı, özellikleri belli oldu. Bugüne kadarki en gelişmiş ve en dayanıklı akıllı saat olan Apple Watch Ultra, diğer akıllı saatlerin arasından kolayca sıyrılacağı dikkat çekici özellikleriyle tanıtıldı.

Teknoloji devi Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da merakla beklenen ‘Apple Event’ etkinliği geçtiğimiz dakikalarda. Şirketin yeni iPhone 14 serisini tanıtacağı etkinlik, iPhone serisinin yanı sıra yepyeni Apple Watch akıllı saatlere de ev sahipliği yaptı. Yeni saatlerden biriyse ilk kez Watch ailesine katılan ‘Apple Watch Ultra’ oldu.

Apple’ın bundan sonraki amiral gemisi akıllı saati olan Apple Watch Ultra, önceki modellerde bulunmayan, çok daha üstün özelliklere ev sahipliği yapıyor. Peki, Apple Watch Ultrahangi özelliklere sahip, nasıl bir tasarım taşıyor? Gelin, yeni akıllı saat hakkında bilinen tüm detaylara bakalım.

Apple Watch Ultra özellikleri

Tasarım:

Yeni Apple Watch Ultra, Watch Series 8 modelinin aksine Apple’ın yeni bir akıllı saat tasarımını taşıyacak. Akıllı saat, daha önce beklenenin aksine keskin ve düz hatlara sahip çerçeveye sahip olmayacak. Saatin çerçevesi yuvarlatılmış kenarlar taşırken, saatin düz bir ekrana sahip olması dikakt çekiyor. Saat ayrıca ekstrem koşullarda çalışabilmesi için özel olarak tasarlandı.

Yeni Apple Watch Ultra'yı en ön plana çıkaracak özelliklerinden biriyse dayanıklılığı oluyor. Apple, yeni saatinde özellikle ekstrem şartlara dayanıklı olacak özellikler sunacak. Akıllı saatin çerçevesi, çarpmalara ve vurmalara karşı daha dayanıklı bir yapı sunarken, Sıradan Apple Watch'lardan çok daha suya dayanıklı olması dikakt çekiyor. 40 metreye kadar suya dayanıklı olan saat. dalış için kullanılan teknolojik cihazların kullandığı EN13319 ve WR100 sertifikalarına sahip. Akıllı saat, yeni bir titanyum metal alaşımdan üretiliyor. Böylece saatin dayanıklılığı, alüminyum olmaması sayesinde çok daha üst düzeyde olacak.  Cihazda ayrıca ikinci bir hoparlör ve toplamda 3 mikrofonla, programlanabilir bir tuşla birlikte geliyor.

Saatte aynı zamanda profesyonel sporcuları düşünerek hazırlanmış pek çok özellik bulunuyor. Oceanic+ isimli dalış planlama modundan tutun da -20 dereceden 55 dereceye kadar dayanıklılık gibi ekstrem koşullarda saati kullanabilmenize imkan veren pek çok özellik bulunuyor. cihazda kullanılan ikinci hoparlör sayesinde saat, kaybolmanız halinde kullanabileceğiniz ve 600 metreden bile duyulabilen 85dB'lik bir ses dalgası da yayabiliyor. L1+L5 GPS sayesinde Apple Watch Ultra, her adımınızı takip ederek kaydediyor ve orman,dağ ve geniş açık araziler  gibi yerlerde kaybolmanızı engelliyor. Kaybolmanız halinde ise cihazı kullanarak yerinizi belli edebiliyor ve yetkililere ulaşabiliyorsunuz.

Apple Watch Ultra, diğer Watch saatlerine göre daha da büyük bir ekrana yer verecek. Bugüne kadar 41 mm ve 45 mm boyutlarda çerçeve sunan Apple, Watch Ultraile 49 mm çerçeve sunuyor.

Ekran:

apple watch pro

Apple Watch Ultra'nın ekranı hakkında detaylı bilgi ne yazık ki bulunmuyor. Fakat paylaşılan sınırlı detaylara göre cihaz, 410 x 502 piksel çözünürlükte ekrana yer alıyor. Ekranın büyümesiyle birlikte fitness takibi yapılmasını sağlayan metrikler gibi araçların kolaylıkla görüntülenmesini sağlayacak. Saatin diğer bir dikkat çeken özelliği ise Apple Watch Ultra'ya özel olan Watfinder isimli saat arayüzü. bu arayüz sayesinde saati kullanırken ihityacınız olacak yükseklik, basınç gibi tüm özellikleri tek ekranda görebileceksiniz. 

Sağlık özellikleri:

apple watch pro

Apple Watch Ultra, şu ana kadar öğrenilenlere göre yeni Apple Watch Series 8 ile aynı sağlık özelliklerini sunacak. Yani cihaz, Watch Series 8 ile birlikte gelecek sıcaklık sensörü, kan basıncı sensörü, termometre, uyku takibi, uyku apnesi tespiti ve diyabet tespiti gibi özelliklere de yer veriyor.

Bunun yanı sıra Apple, bir süredir geliştirmekte olduğu bilinen kaza tespiti özelliğine de Watch Ultra'da da yer verdi. Cihaz, akselerometre yardımıyla kazaları tespit edecek. Kazanın tespit edilmesi durumunda akıllı saat, otomatik olarak acil durum hizmetlerini arayarak bilgi sunuyor.

Batarya:

apple watch pro

Apple Watch Ultra, daha büyük gövdesi sayesinde Watch Series 8 ve önceki serilere göre batarya konusunda büyük bir avantaja sahip olacak. Cihazda Apple Watch 8. nesilden daha büyük bir batarya bulunuyor ve bu sayede Apple Watch Ultra, 36 saate kadar aktif bir şekilde çalışabiliyor. Apple Watch Series 8 ile tanıtılan düşük güç modu sayesinde de tamı tamına 60 saat aktif kalabilen saat, rakiplerini terletecek gibi duruyor.

Dalış modu

Dağcılık, yüzme ve dalış gibi ekstrem sporlarla uğraşanlar için ideal olan Apple Watch Ultra, suya oldukça dayanıklı yapısı ve dalış modlarıyla birlikte geliyor. 40 metre suya dayanıklı olan saat, su altında sorunsuz bir şekilde çalışmak için özel olarak tasarlandı. Yine aynı şekilde saate özel bir dalış kordonu ürettiklerinden de bahseden Apple, bu kordonu dalış kıyafetiyle bile sorunsuz kullanabileceğinizi belirtti. WR100 ve EN13319 gibi üst düzey dalış cihazlarında kullanılan dayanıklılık sertifikalarına sahip olan cihaz, suyun altında bile olsanız sizi yarı yolda bırakmayacak şekilde tasarlandı.

Peki fiyatı ne?

Kasa ve Kordon GPS Hücresel Veri
Titanyum kasa ve Alpine Kordon 27.999,00 TL 27.999,00 TL
Titanyum kasa ve Trail Loop 27.999,00 TL 27.999,00 TL
Titanyum kasa ve Ocean Kordon 27.999,00 TL 27.999,00 TL

Yeni Apple Watch Ultra,Apple'ın yaptığı resmi açıklamaya göre yurt dışında 799 dolar (vergiler hariç 14.536 TL) fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Cihaz bugünden itibaren ön sipariş verilebiliyor ve 23 Eylül tarihinde stoklarda olacak.

Yeni iPhone 14 serisi alınır mı?

Apple'ın tanıttığı tüm ürünleri sizler için özetledik!

21
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
21
6
3
2
1