Türkiye'ye Gelmesi Son Anda İptal Edilen Asbest Yüklü Sao Paulo Gemisinin Akıbeti Belli Oldu

24
15
5
3
1
Bir dönemler Türkiye'nin gündemine oturan tonlarca asbest yüklü gemi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Brezilya Donanması, geminin su almaya başladığını duyurdu. Sao Paulo isimli gemi, Atlas Okyanusu'na götürülüp bilinçli olarak batırılacak.

Geçtiğimiz yaz en çok konuştuğumuz meselelerden bir tanesi, tonlarca asbest yüklü olan Sao Paulo isimli bir geminin Türkiye'ye doğru yola çıkmasıydı. Herhangi bir geminin Türkiye'ye gelmesi elbette problem değildi. Ancak tonlarca asbestin ülkemize gelecek olması, sivil toplum kuruluşlarının ve çevreci vatandaşların tepkisine neden olmuştu.

Gelen tepkiler üzerine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise geminin Türkiye'ye gelmesi için verilen onayın iptal edildiğini açıklamış, böylece Türkiye'nin asbest gündemi de kapanmıştı. Şimdiyse Brezilya'dan yola çıkan Sao Paulo isimli gemi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Atlas Okyanusu açıklarında batırılacak

asbest yüklü gemi sao paulo

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Brezilyalı yetkililer, 1960’lardan kalma geminin artık su almaya başladığını ve batma tehlikesinin olduğunu açıkladılar. Brezilya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, artık yapılabilecek bir şey olmadığını, Sao Paulo'nun kıyıdan 350 kilometre uzağa çekileceğini ve 5.000 metre derinlikte batırılacağını duyurdu. Resmi açıklamada, "Su yüzeyindeki durumunun kötüleştiği ve batmasının kaçınılmaz olduğu göze alındığında, gövdesini ayırıp, planlı bir şekilde batırmaktan başka seçenek yok." ifadelerine yer verildi.

İletişime geçtiğimiz Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, Türkiye'ye doğru yola çıkan gemiyi "saatli bomba" olarak nitelendirmişti!

Asbest ve asbest yüklü geminin Türkiye'ye gelişi ile ilgili her şeyi anlattığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/articles/c51pkn13ye9o
24
15
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
24
15
5
3
1