Belçika’da Bir Tavuk Aniden Horoza Dönüştü: Peki Bu Nasıl Mümkün Oluyor?

47
9
7
0
0
Belçika’da kümesi olan bir vatandaş, bir sabah uyandığında hiç horoz olmayan kümesindeki bir tavuğun aniden horoz gibi ötmeye başladığını fark etti. Peki bu nasıl oluyor? Bir tavuk cinsiyet değiştirerek horoza dönüşebilir mi?

Jonas Verdickt, Belçika’nın küçük bir kasabasında yaşayan, tavukları olan sıradan bir vatandaş. Geçtiğimiz hafta bir sabaha büyük bir şaşkınlıkla uyanan Verdickt, dünyanın gündemine oturmuş durumda. Verdickt’in tavuklarından biri birdenbire horoz gibi ötmeye ve görünüşünde de değişimler yaşanmaya başladı.

Kümesinde hiç horozu olmayan ve sadece tavuk besleyen Verdickt, koronavirüs nedeniyle karantinada olduğu süre boyunca hayvanlarıyla bol bol vakit geçirmiş. Bu süre boyunca ‘Belle’ isimli tavuğunun dişilikten erkekliğe detaylarıyla izleyen Verdickt, tavuğunun daha sağlam bir ibik yapısına ve erkeksi duruşa da sahip olduğunu söylüyor. Peki böyle bir şey gerçekten mümkün olabilir mi? Bizim açımızdan son derece şaşırtıcı olan bu durum bilim insanları için oldukça normal bir şey.

Tavuk nasıl horoza dönüşebilir?

Tavuk horoz

Nadir de olsa böyle bir durumun görülebileceğini belirten uzmanlar, bunun tamamen kromozomlarla alakalı bir şey olduğunu açıkladı. Uzmanlar, insanlarda olduğu gibi, tavuklarda da cinsiyeti belirleyen şeyin kromozomlar olduğunu belirtti. Yani hem dişi hem de erkek kuş türlerinde iki özdeş Z kromozomu bulunuyor ve bunlar cinsiyetin belirlenmesini sağlıyor.

Kuş türlerindeki farklı kromozomlar, ZW olarak aldandırılıyor. Bu kromozom farkı yüzünden dişi kuşlarda yalnızca bir tane gelişmiş yumurtalık bulunuyor ve bir tavuğun soldaki yumurtalığında kanser ya da kist gibi hastalık olursa, gelişmemiş sağ yumurtalık devreye giriyor. Bu noktada ise yumurtalık ve testis karışıyor ve erkeksi hormonlar salgılanıyor. Bunun sonucunda tavuklar aniden ötmeye başlayabiliyor ve hatta erkek cinsel özelliklerine bile sahip olabiliyor.

Muhtemelen Verdickt'in tavuğu da benzer bir durumu yaşadı. Uzmanlar tavuğun kümesteki diğer tavukları dölleyebileceğini de açıkladı.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/articles/crg2p0x4p3eo
47
9
7
0
0
Emoji İle Tepki Ver
47
9
7
0
0