Dünyanın En Zengin 2. İnsanı, Sosyal Medya Yüzünden Özel Jetini Sattığını Açıkladı: Tamam da Neden?

18
1
1
0
0
Louis Vuitton'un CEO'su Bernard Arnault, takip edilmemek için özel jetini sattı. Arnault'un jetinin her bir hareket, çeşitli sosyal medya hesaplarından paylaşılıyordu.

Havada uçan her bir uçağın uçuş bilgileri, halka açık bir şekilde yetkili kurumlarca paylaşılıyor. Bu veriler; havacılık şirketleri, medya ve uçaklarla ilgili olan herkes tarafından gerçek zamanlı olarak edinilebiliyor. Tabii bu durum, özellikle gizli ve özel bir uçuş isteyen ünlü isimler için can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü iş insanlarından birisi olan Bernard Arnault da en sonunda bu konuyla ilgili bıkkınlığını dile getirdi. Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Louis Vuitton CEO’su, özel jetinin takip edilmesinden bıkarak jetini sattı ve yolculukları için farklı jetler kiralamaya başladı.

Özel jet kiralayarak 'takip edilemez' oluyor:

bernard arnault

73 yaşındaki milyarder, Radio Classique ile yaptığı röportajında sosyal medyada insanların jetini takip etmeye çalışmasından dolayı jetini sattığını açıkladı. Artık yolculukları için kiralık jet kullanan Arnault, bu sayede kimsenin nereye gittiğini takip edemediğini paylaştı.

Arnault’un bahsettiği sosyal medyadaki durum, özellikle ünlülerin jetlerini anlık olarak takip eden ve gelişmeleri paylaşan bot hesaplardan kaynaklanıyordu. Hatta bunlardan birisi, Elon Musk’ın özel jetini takip etmeye odaklanan bir hesapla ortaya çıkmıştı.

Elon Musk da özel jetinin takip edilmesinden çokça çekmişti:

Geçtiğimiz aylarda 19 yaşındaki Jack Sweeney, bir Twitter botu geliştirerek Elon Musk’ın uçağının her iniş ve kalkış yaptığında uçağın konumuyla birlikte paylaşım yapıyordu. Öyle ki Musk, bu durumu engellemek için gence 5 bin dolarlık para teklif etmiş, gençse bu teklifi 50 bin dolara yükseltmişti. Fakat Musk, bu teklifi geri çevirmişti.

Elon Musk’ın gazıyla yola çıkan Sweeney, en sonunda gözünü diğer milyarderlere dikmişti. Üstelik Sweeney, bu sektörde milyonlarca dolar para kazanılabildiğini belirterek kendi takip şirketini de kuracağını bildirmişti.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/louis-vuitton-bernard-arnault-sold-private-jet-people-tracking-twitter-2022-10
18
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
1
1
0
0